Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde yaşayan Soner Topçu, evden tarlaya kullandığı traktörüne İstanbul'dan trafik cezası geldi. Traktörüne gelen cezalar nedeniyle icralık olan Topçu, yetkililerden plaka benzerliğinin bir an önce giderilmesini istedi.

İtiraz etmesine rağmen cezalar geliyor

Gelen cezalara itiraz ettiği halde hala geldiğini belirten Soner Topçu; “Tarım aracı olan traktörümün plakasına, İstanbul’un belirli semtleri ve Yavuz Sultan Selim köprüsü gişesinde ceza yazılmış. 2016 yılında gelmeye başlayan cezalar, yıl 2018 hala ilgilenilmedi sistemlerinin değişmesini bekliyoruz. İlk 2014 yılında gelen evraklarla başlayan, plaka karışıklığına mail yoluyla cevaplar verdim. Traktörün ruhsatını, resmini, gelen cezayı ve dilekçemi gönderdim. 2014 yılında gönderdiğim dilekçeye, bir sonuç olarak 2015 yılında düzeltildiğini gördüm. Fakat tekrardan plaka üzerinden 2016 yılının Eylül ayında cezalar gelmeye başladı. Bu plakanın geçtiği toplam 29 tane kayıt var. Şuan hala sisteme baktığımda bu kayıtları üzerime görüyorum. Bugün tekrar Kara Yolları Bölge Müdürlüğü’nü aradım. Traktörüme 2018 yılının 8’inci ayda tekrar ceza yazıldığını 10’uncu ayda son ödeme tarihli olduğunu söyledim. Eskiden yolladığım maillerime de sistemden baktırdım. Daha sonra kendim sistemden incelerken 19 TL’lik cezanın kalktığını gördüm” şeklinde konuştu.

“Devlette ceza kalkıyor ama…”

Devlete ait birimlerde cezaların kalktığını dile getiren Topçu, “Yavuz Sultan Selim köprüsü gibi özelleştirilen yerlerde hala bu ceza kalıyor. Verdikleri cevapta sistem sistem diyorlar ama bugün bana gelen icra takibi evrağı hala da mevcut. Kendi sistemlerinin değişeceği bir program olduğunu, bu cezalarında kaldırılacağını söylemişlerdi. En son iki hafta önce babama bir telefon geldi. Telefonda ‘hakkında icra takibinin başladığını ve bu icranın kaldırılması için ödeme yapması’ gerektiği söylenmiş. Babamın üzerinde toplam 550 TL’lik icra takibi vardı. Bundan dolayı da babamın emekli maaşına el konulmaması için 22 TL’lik ücreti mecbur ödeyerek icrayı kaldırdık. Ardından babama, Yavuz Sultan Selim köprüsünden tekrar ceza kesildiği için telefon gelmiş. Bunun üzerine tekrar Yavuz Sultan Selim köprüsü müşteri hizmetlerini arayarak görüştüm. Bundan dolayı icra takibinin kaldırıldığını, gelen cezalara herhangi hiçbir ücret ödemeyin dediler. Yalnız hala sistemde benim üzerime karayolları cezası kayıtlı gözüküyor. Bu cezalar 75 model olan traktörüme aittir” diye konuştu.

“Plaka benzerliği son bulsun”

40 yıldır traktöre sahip olduklarını söyleyen Topçu “Bugün bana ait olan traktörün, Yavuz Sultan Selim köprüsüne, kara yollarına, otobana çıkma yasağı var. Ama hala da plakama benzerliğinden dolayı gelen cezalarla ben uğraşıyorum. Bunun bir an önce kaldırılmasını istiyorum" diyerek sözlerini tamamladı.