Bu yıl ülke genelinde var yılı olması nedeniyle zeytinyağında fiyat düşük seyrediyor. Kilisli üreticiler rekoltenin yüksek talebin az olması nedeniyle fiyatların düştüğünü belirtiyor. Bunun yanı sıra Suriye’nin Çobanbey bölgesinden gelen zeytinyağının da fiyat düşüklüğünün sebepleri arasında gösteriyor.

Konu ile ilgili Çiftçiden Haber’e konuşan Kilis Ziraat Odası Genel Sekreteri Mehmet Ümit Deli, zeytinyağı fiyatlarının düşmesi nedeniyle üreticilerin sıkıntı yaşadığını söyledi. Fiyatların 18-20 TL bandından 12-13 TL bandına gerilediğini belirten Genel Sekreter Ümit Deli, “Bu yıl Türkiye’nin pek çok bölgesinde zeytinde var yılı. Rekoltenin yüksek olması, fiyatların düşük olmasının sebeplerinden biri. Sınırımızın hemen yanındaki Suriye’nin Çobanbey bölgesinden ülkemize zeytinyağı girişlerinin olması da fiyatları etkiledi” dedi. İl genelinde 26 bin hektar alanda 4 milyon 600 bin meyve veren zeytin ağacının olduğunu ifade eden Mehmet Ümit Deli zeytinyağı rekoltesinin ise yıllık 15 ila 20 bin ton arasında olduğunu söyledi.

Tarım Kredi Suriye’den zeytinyağı alıyor

Zeytinyağı arzının yüksek talebin az olduğunu belirten Mehmet Ümit Deli, "Çobanbey bölgesinde 10 bin hektar zeytin ağacı var. Tarım Kredi Kooperatifi, Çobanbey’de zeytinyağı alım ofisi açtı. Bu ofisten alınan zeytinyağları ülkemize getirildi” dedi. Geçmiş dönemlerde devletin dekara 250 TL destek verdiğini hatırlatan Mehmet Ümit Deli, “Bu destek günümüzde sertifikalı ağaçlarda 100 TL, sertifikasız ağaçlarda ise 50 TL’ye kadar düştü” şeklinde konuştu.

Üzüm bağlarını söküyoruz

Kilis’te bulunan TEKEL fabrikası özelleştirildikten sonra bağcılığın giderek azaldığını hatırlatan Ümit Deli, “Fabrika kapanmadan önce Kilis’te 26 bin hektar üzüm bağı vardı. Üzümün kilosu 40 kuruşa kadar düşünce haliyle üreticilerimi 0para kazanamaz oldu. Şu an ise 10 bin hektara düştü. Üreticiler üzümlerini satamayınca bağlarını söküp yerine zeytin ağacı dikti” diye konuştu.