Zeytin üreticilerinin dört gözle beklediği fiyatlar açıklandı. Marmarabirlik yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl 52 bin ton ürün alınacak. Fiyatlar ise şöyle;

Tavan fiyat 12.60 TL,

Taban fiyat 4.80 TL,

Yağlık 3.25 TL

Bu fiyatlarla birlikte zeytin alım fiyatında bir önceki yıla göre yüzde 10 artış oldu. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “Yağlık alımlarımızda gerekirse günün piyasa şartlarına göre fiyat artırılacaktır.” diye konuştu.

 "Yağlık zeytin fiyatlarını aşağı çekmek isteyen bir lobi var"

Zeytinyağı fiyatlarının düşeceği yönünde bir algı yaratıldığını belirten Asa, şunları kaydetti: "Yurt dışından zeytinyağı ithal edileceği dedikodusu yayılarak, yağlık zeytin fiyatlarını aşağı çekmek ve üreticiden yağlık zeytini ucuza kapatmak isteyen bir lobi var. Yüzde 32'ler seviyesinde gümrük vergisi ödenmeden zeytinyağı ithalatı asla yapılamaz, üreticimiz bunu çok iyi bilsin. Zeytinyağı ithalatı yapılabilmesi için Dahilde İşleme Rejimi kapsamında düzenleme gerekmektedir. Dolayısıyla 'Dışarıdan zeytinyağı gelecek' şeklindeki söylentilerin hiçbir dayanağı yoktur. Marmarabirlik olarak yüksek miktarda zeytinyağı ihtiyacımız var. Bu kapsamda 3 bin ton zeytinyağı almayı planlıyoruz. Yağlık fiyatımız 3,25 liradır. Yağlık alımlarımızda gerekirse günün piyasa koşullarına göre fiyat artırılacaktır." 

Marmarabirlik tarafından daha önce 52 bin ton ürün alınacağı açıklanmış, bölge rekoltesi, rekolte beyanları ve depo kapasiteleri göz önünde bulundurularak kooperatiflerin alacağı miktarlar belirlenmişti. Ayrıca ürün alımlarına ilişkin usul ve esasların, kooperatif yönetim kurullarının yetkisine bırakıldığı ifade edilmişti.