Türkiye’nin hububat ihtiyacını önemli oranda karşılayan Konya’da beklenmeyen yağışlar, böcekler ve mücadele için bilinçsizce yapılan ilaçlamalar çiftçileri etkiliyor. Düzensiz hava şartları, tarlalara ekilen ürünlerin kalitesinin düşmesine ve hasat vaktinin gecikmesine neden oldu.

Zamansız yağışların hububatlarda da bazı sıkıntılar oluşturduğunu söyleyen Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, bu tür yağışların hububatta alazlanmaya sebep olduğunu ve protein kalitesini düşürdüğünü belirtti. Kavuneker, "Yeşil mahsulde bir nebze faydası oldu, bir iki sulamadan kurtulduk ama arpa ve buğdayda, erkencillerde hasar var. Protein kalitesinde biraz düşüklük oldu. Çok büyük bir bölgemizde dolu yağışı oldu. Yüzde 20’lerden, yüzde 80-90’lara kadar doludan dolayı da zararımız var" dedi.

Kavuneker, Eskişehir’de yaklaşık 10 gündür görülen ve vatandaşlara zor anlar yaşatan ’Lygaeidae Nysius’ cinsi olarak bilinen bitki tahta kurularının tek tük Konya’da da görüldüğünü, bu cinsin halk dilinde süne olarak bilinen böcek cinsinin akrabalarından olduğunu, şu an sadece kanolaya zarar verdiğini ve bu cinsin daha da artması halinde konunun iyice araştırılıp gerekirse ilaçlama yapılabileceğini dile getirdi.

“Hasat geciktikçe fiyatlar da düşüyor!”

Fiyatların da giderek düştüğünü hatırlatan Kavuneker, "Mahsul doludan zarar gördü, kelebekten zarar gördü. Mahsulün şu anda piyasaya arzı fazlalaşıyor. Bin 500 liraya aldığımız buğdaylar, bin 400 liraya sattığımız arpalar şu anda bin 100 lira ile bin 150 lira arasında seyrediyor. Eğer bu böyle seyretmeye devam ederse bir de fiyattan zarar göreceğiz. Bu çiftçi bu yükün altından kalkamaz. Onun için bu mücadeleyi hep birlikte yapmamız lazım" ifadelerini kullandı.

“Ekim alanı azaldı”

Karatay ve Çumra bölgesinde buğday ekiminde 150 ila 200 bin dekar azalma var. Bir de 50 bin dekara yakın dolu zararı var. Yani 250 bin dekar buğday ekiminde azalma var. Buna süneydi, tahta böceğiydi, kelebek kurduydu eklenirse artık tarım yapılamaz hale gelir. Onun için buna hep birlikte bir çözüm bulmamız lazım. Eğer çözüm bulamazsak çiftçi sahayı yavaş yavaş terk edecek" diye konuştu.