Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı (YUM-BİR) İbrahim Afyon, Çiftçi TV’de Taner Öztürk’ün sunumuyla yayımlanan Çiftçi Haber’e telefonla konuk oldu. Programda yumurta stoğu ve fiyatları ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. İbrahim Afyon, yumurtada stok yapmanın söz konusu olmadığını ve yumurtaya zam olmayacağını söyledi. Son günlerde medyada yer alan yumurtaya zam geleceğine ve 1 aylık stoğun kaldığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan İbrahim Afyon haberi yapan muhabirin yanlış anlaması nedeniyle böyle bir olayın yaşandığını dile getirdi.

1 aylık stok ambalaj için

Yumurtanın günlük üretilen ve tüketilen bir ürün olduğunu belirten İbrahim Afyon, üreticinin depolama yapacak imkanı olmadığını, yumurtada da stok yapmanın mümkün olmadığını söyledi. Bahsi geçen haberde 1 aylık stoğun yumurta için değil, yumurta ambalaj malzemesi için söylendiğini ifade eden İbrahim Afyon, döviz kurunda ani yükselme, üretimde düşüklük olmadığı sürece zammın söz konusu olmadığını yineledi.

Ambalaj zammı fiyatı etkilemez

Döviz kurundaki artış nedeniyle ambalaj malzemesine yüzde 30 zam geleceğini dile getiren Afyon “Bu zam yumurta fiyatını etkilemez” dedi. Mısırda hasat başladığı için yem konusunda da sıkıntı çekmediklerini ifade eden Afyon, “Mısırın tonu bin 370 liradan 1050 liraya gerilediği için şu anda yem konusunda rahatız” şeklinde konuştu.