Mayıs ayında tek taraflı olarak Irak hükümeti tarafından konan yumurta ithalat yasağı sektörü zor duruma soktu. Ardı ardına işletmeler iflas ederken ayakta kalan üreticiler de maliyeti 35-36 kuruş olan yumurtayı 16-17 kuruşa satmak zorunda kaldı.

Konu ile ilgili telefon görüşmesi yaptığımız Yumurta Üreticileri Birliği (YUMBİR) Başkanı İbrahim Afyon yarın (12 Haziran) Irak Tarım Bakanlığı ile görüşmek üzere Bağdat’a gideceklerini söyledi.

“Yasak siyasi bir karar”

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 2, Ticaret Bakanlığı’ndan da 3 yetkilinin yer alacağı heyette Başkan İbrahim Afyon yasağın kaldırılması için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Üç gün sürecek ziyaret kapsamında ithalat yasağın kalkmasına ilişkin umutlu olduğunu belirten Afyon “Irak hükümeti ihracat yasağını 25 ülkeye birden uyguluyor. Kanımca siyasi bir karar. Bu karar sonrasında yumurta sektörü çok derinden etkilendi. Türkiye yumurta ihracatının yüzde 85’i Irak’a yapılıyor. Haliyle pek çok işletme bu karar sonrası zor duruma düştü. Yasak nedeniyle 100 bin yumurta üretim kapasiteli bir işletmenin zararı 600 bin lira oldu. Amacımız bu yasağı kaldırtıp sektöre rahat bir nefes aldırabilmek” dedi.