Irak’ın yumurta alımını durdurmasından sonra, Konyalı üreticiler yumurtayı zarar ederek satmak zorunda kalıyor. Konya’da yumurtanın tanesi yaklaşık 40 kuruşa satılıyorken şu anda yumurta fiyatları yaklaşık 14 kuruşa kadar düştü. Bu kapsamda ihracat yapamayan üreticiler, konunun çözümü için hükumetten yardım bekliyor.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum nedeniyle şu anda ülke olarak ciddi bir sıkıntı içinde olduklarını belirten Konya Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Saraçoğlu, bu durumun ilk emarelerinin üretimlerinin yaklaşık yüzde 30-35’ini gönderdikleri Irak’taki ihracatın aniden kapatılması olduğunu söyledi.

Yumurtanın yanı sıra 71 kalem üründe yasak var

Saraçoğlu, “Ben bu kararın Irak’ın yumurtasının olduğundan veyahut da ihtiyacı olmadığından, kendine üretiminin yettiğinden falan olduğuna inanmıyorum. Sebebi bir siyasi. Irak’a biz dünya kadar yatırım yapıyoruz. Milyarlarca dolar yardımlarımız var. Yol yapımları ama bir Amerika’nın sözüyle Irak’ın Türkiye’deki üreticileri şu an da ihracatçılar birliğinin elinde, borsaların elinde yumurtadan hariç 71 kalem ürünün adından bahsediliyor. Bunu Irak’ın yapması mümkün değil. Bir devlet ama bize bağımlı bir devlet” dedi.

Yumurta konusunda ihracat yapılamadığı taktirde üreticiler olarak ya bir itlaf kararı alacaklarını ya da bir kesimhane bulacaklarını dile getiren Saraçoğlu, tavuklarını Türkiye içine yetecek hale getireceklerini söyledi.

Bir karton yumurta 28,60 lira

Şu an da Türkiye de 4.50 liradan satılan bir karton yumurtanın Irak’ta Türk parasıyla 28 lira 60 kuruşa satıldığını dile getiren Saraçoğlu, Türkiye’deki yumurta üreticilerinin yok olup, piyasa vahşi sermayenin eline kalırsa ve Türkiye’ye yabancı sermaye gelirse en yakın zamanda Türk tüketicisinin de tanesi 1 liradan yumurta yemeye başlayabileceğinin altını çizdi.