Çiftçi TV’de Taner Öztürk’ün sunumuyla yayınlanan Çiftçi Haber’e konuk olan Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yücesan hayvancılık envanteri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yayınlanan verilerinin gerçeği yansıtmadığına işaret eden Yücesan “Hem büyükbaşta hem de küçükbaşta net olmayan veriler var. Dünya Tarım Teşkilatı’nın kriterine göre bir ülkedeki mevcut sığırların yüzde 35’i, koyunların ise yüzde 45’i kasaplıktır. Bu veriyi aynı zamanda devlet planlama teşkilatı ve ziraat fakülteleri araştırmalarında kullanmaktadır. Bu verinin ışığında ülkemizde 8-9 milyon küçükbaş hayvan kesimi yapılıyor. Buna göre küçükbaş varlığımız 20-22 milyon küçükbaş hayvana tekabül ediyor. Halbuki resmi verilere göre 47 milyon küçükbaş var deniyor. Bu durum büyükbaş hayvanda da böyle” diye konuştu.

Gerçek rakamlara ulaşmak içi çalıştay yapılmalı

Ölçemediğiniz işi yönetemezsiniz ilkesiyle hayvancılıkla ilgili verilerin mutlaka inandırıcı ve kesin olması gerektiğine dikkat çeken Yücesan “Hayvancılıkla ilgili tüm kamu ve sivil kuruluşlar bir araya gelmeli ve 2020’ye kadar hayvan varlığı ile ilgili bir çalıştay yapıp, verileri sağlıklı bir hale getirilmesi sağlanmalıdır. Gerçek rakamlar olmadan hayvancılık yönetimi sağlıklı yapılamaz” şeklinde konuştu.

“Gerçek rakam ortaya çıkmalı”

Sahada yaptığımız çalışmalarda yüzde 95’e yakın kayıtların fazla olduğuna dair beyanlarla karşılaştıklarını belirterek “Araştırmalarımıza göre kanaatimiz kesin olmasa da veriler net olmadığına dair güçlü tespitler var. Gerçek hayvan varlığı için acilen sayım yapılmalı” dedi.

“Et açığı olabilir”

Rakamların net olmamasının et sanayicisini de etkilediğini vurgulayan Yücesan “Son bir yıla baktığımızda et fiyatları zamansız yükselip düşüyor. Mevcut verilere göre Türkiye’de 1 milyon 600 bin ton et üretilmesi gerekirken böyle bir üretim yok. Hayvanların nerde olduğunu ya da gerçekten var olup olmadığını bilmiyoruz. Son 30 senedir bu yıl ilk defa Ramazan’ın ilk haftası hem fiyatlar hem de satış düştü. Biz sanayici olarak ucuza alıp işliyoruz ama işin gidişatından korkuyoruz. Süreç böyle devam ederse öncelikle üretim sekteye uğrayacak. İkinci olarak üretim azalınca yurt dışından almak zorunda kalacağız. Ancak dolar kurunun yükselmesi ve dünyadaki et varlığının yetersizliği nedeniyle yurt dışından da karkas eti temin edemeyeceğiz” diye uyardı.

Programın tamamını yukarıdaki video penceresinden izleyebilirsiniz.