Çoban yonca tarlarına giren hayvanların zehirlendiğini fark etti. İhbar üzerine olay yerine giden Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde ve Demirözü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimleri hayvanlara ilk müdahalelerini yaparak olası bir facianın önlenmesini sağladı.

Telef olsalardı facia yaşanacaktı

Konu ile ilgili açıklama yapan Bayburt Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Kani Yavuz, sığırlarda yonca zehirlenmesinin belli yonca türlerinin tüketimi sonucu görülen ve çeşitli klinik belirtilerle ortaya çıkan zehirlenme olduğunu söyledi. Bu zehirlenmelerin dikkat edilmediği takdirde ölümle sonuçlandığını belirten Kani Yavuz, yonca zehirlenmelerinden korunmak için yüksek riskli meralarda, riskin yüksek olduğu zamanlarda (Mevsim geçişleri, kışın ve sonbaharın sabah erken saatleri vb.) otlatma yapmaktan kaçınılması gerektiği uyarısını yaptı.

Islak meralar riski artırıyor

Daha önce bu tarz problemler yaşanmış meralarda veya yüksek yonca içerikli otlaklarda, ineklere uzun süreli otlatma yaptırılmamasının koruyucu olarak büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Kani Yavuz, kış mevsimine girerken meraların ıslak olmasının bu zehirlenme riskini tetikleyeceğini dile getirdi. Yavuz, bu nedenle hayvanların çiğ düşmesinden sonra, havanın biraz daha ısınmaya başlamasıyla meralara çıkartılması konularına yetiştiricilerimizin dikkat etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.