Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Üçdut – Yeşilova Köyü sakinleri ekip biçtikleri tarlaların sahibi olmak için uğraşıyor. Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit Han’ın arazileri olarak bilinen köyün tarlaları yıllar içerisinde Çukurova TİGEM ve Hazine arasında paylaşılmış.

Hazine emir verirse köylüler tarlalarına kavuşacak!

Köylüler, 19 Nisan 2012’de çıkan kanun çerçevesinde hak sahibi olduğu tarlaların bir kısmını Çukurova TİGEM’den satın alıp tapularına kavuştu. Geri kalan arazilerini de Hazine’den almak için 2012 yılında başvuru yaptılar. Hatta söz konusu araziler 2007 yılında Ceyhan Milli Emlak Müdürlüğü tarafından parsel parsel belirlenerek ecrimisil tahakkuk ettirildi. Ancak Hazine, arazilerin satış emrini Milli Emlak Müdürlüğü’ne vermediği için çiftçiler arazilerini satın alamıyor.

Köylüler ecrimisil hakkından yararlanmak istiyor!

Bunun yanı sıra 19 Kasım’da başvuru süresi dolan hazine arazileri kiralama hakkından yararlanmak istemeyen çiftçiler, bunun nedeni olarak arazilerini satın aldıklarında 5 yıllık ecrimisil bedelinin düşülmesi olduğunu söylediler.

DSİ’de arazileri toplulaştırmak istiyor

Köyün muhtarı İsmail Tan, 01.08.2011 Bakanlar Kurulu kararı ile Üçdut-Yeşilova köyü arazileri toplulaştırma alanı ilan edildiğini belirterek “Toplulaştırma için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne yetki verildi. DSİ’nde köyümüzde tarım yapılan arazileri dikkate almadan sadece tapu kayıtlarını ve kadastro parsellerini toplulaştırma çalışmalarını sürdürüyor. Bizim isteğimiz, Hazine’nin bir an önce satış emrini verip ekip biçtiğimiz tarlaların tapularını almaktır” diye konuştu.