Buzağı ve inek sağlığına yönelik ürünleriyle öne çıkan TMR’nin satış müdürü Musafa Günay ve Veteriner Hekim Vural Mutiş Çiftçi TV’ye konuk oldu. Çiftçi Haber’de Taner Öztürk’ün sorularını yanıtlayan ikili buzağı ölümlerine ve ineklerin meme sağlığına dikkat çekti.

Türkiye’deki buzağı ölümleri hakkında bilgi veren Veteriner Hekim Vural Mutiş “Resmi rakamlara göre 750 bin, kayıt dışı olanlarla birlikte 1 milyon buzağı doğum sonrası telef oluyor” dedi. Doğumdan önceki ilk 6 saatin çok önemli olduğunun altını çizen Mutiş, “Buzağılar anne sütü ile beslenmeli ve hijyenik bir ortamda barındırılmalı” uyarısında bulundu.

Sütte kalıntı bırakmıyor

TMR Satış Müdürü Mustafa Günay ise buzağı ishallerini engelleyen ve ineklerde mastitis oluşumunu engelleyen ürünlerinden bahsederek “Buzağı ishalleri ülkemizde sıklıkla görülüyor. Bunun yanı sıra ineklerde de mastitis üretimi engelleyen bir hastalık. Bu iki hastalığı ürünlerimizle çözüm üretiyoruz. İçeriğinde antibiyotik olmadığından ve doğal maddeler içerdiğinden ineklerin sütünde kalıntı bırakmıyor. Bu sayede üreticiler inek hasta olsa bile sütünü çöpe atmaktan kurtuluyor”

Ürünlerinin 24 saat ile 3 gün içinde sonuç verdiğine değinen Günay, “Uygulaması da çok basit, aplikatör vasıtasıyla ağızdan hayvana veriliyor” diye konuştu.

Programın tamamını yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz.