Antonio Carraro Türkiye Satış Direktörü Serdar Dikbaş Çiftçi TV’de hafta içi her sabah Taner Öztürk'ün sununuyla yayınlanan Çiftçi Haber’e telefon bağlantısı ile katıldı. Son günlerde artan traktör devrilme kazalarını değerleren Serdar Dikbaş sezonun başlamasıyla traktör devrilme kazalarında büyük artış meydana geldiğine dikkat çekerek “Aktif halde çalışan 1 milyon 800 bin traktörün bulunduğu ülkemizde yaşlı traktörlerin de ortaya çıkmasıyla elim kazalar meydana geliyor. 2018 yılında 295 bin trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların yüzde 1’i traktör kazalarından oluşuyor. Bu da rakam olarak 2 bin 950 kaza yapar. Traktör kazalarının yüzde 7’si ölümle sonuçlandı ve bu kazalarda 220 kişi hayatını kaybetti” diye konuştu

850 bin adet 25 yaş ve üzeri traktör var

Traktör kazalarına neden olan pek çok sebep olduğun hatırlatan Dikbaş, “İlk olarak periyodik bakımı yapılmayan traktörler çeşitli nedenlerle kaza yapıyor. Ülkemizde 850 bin adet 25 yaşın üzerinde traktör var. Bu traktörler araziye ve trafiğe çıktıkça yanlış kullanımlar nedeniyle ölümcül kazalar meydana geliyor” şeklinde konuştu.

Alınacak güvenlik önlemleri neler?

Kaza riskini en aza indirmek için alınacak güvenlik önlemlerini sıralayan Dikbaş “Traktörde aktif ve pasif olmak üzere iki tür önlem sistemi var. Pasif güvenlik önlemlerinden en önemlisi özellikle üstü açık veya tenteli traktörlere güvenlik demiri (robs) taktırmakt veya kullanım esnasında mevcut olan güvenlik demirini kaldırmaktır. Traktör güvenlik demiri kaza esnasında emniyet kemerinin takılı olduğu durumlarda çiftçinin hayatını yüzde 95 oranında kurtarıyor. Kabinli traktörlerde de ise yan sanayi yerine orijinal kabin kullanıldığında kazaların ölümle sonuçlanma oranı yüzde 90 azalıyor” bilgisini verdi.

Her türlü önleme karşın en önemli önlemlerden birinin emniyet kemeri kullanmak olduğunun altını çizen Dikbaş, “İster kabinli olsun ister güvenlik demiri olsun traktör takla attığı zaman emniyet kemeri sürücünün traktörün altında kalmasını veya kafasını bir yere çarpmasını önlüyor” dedi.

Serdar Dikbaş'ın traktör sektörünün 2019 yılından beklentileri ve elektrikli traktör ile ilgili görüşlerini yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz.