Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdür Yardımcısı İhsan Emiralioğlu, Kahramanmaraş Fuar Merkezi'ndeki 4. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı'nın açılışında, Türkiye'nin 80 milyon nüfusuyla yılda 40 milyon turisti besleyen bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'nin en büyük Ar-Ge kurumu olarak yerli üretime dönük ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade eden Emiralioğlu, şöyle konuştu: “Ülkemizin tarımsal anlamda gelecek vizyonunun oluşturulması noktasında, özellikle yerli tohumların geliştirilmesi, ıslah edilmesi, yerli meyve çeşitlerinin geliştirilmesi, ıslah edilmesi hem ülkemizdeki çiftçilerin ihtiyacının karşılanması hem de fırsat oldukça yurt dışına ihracat noktasında fırsatların yakalanması anlamında 50 araştırma enstitüsünde bulunan yaklaşık 2 bin 200 ıslahçımızla birlikte çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

Yerli tohum üretimi 145 bin tonla başladı

Yerli tohum üretiminin ciddi oranda arttığını söyleyen Emiralioğlu, "2002 yılında 145 bin ton olan yerli tohum üretimimiz bugün itibariyle 1 milyon 50 bin tona ulaştı. Hani hep eleştirilir 'Biz yurt dışından tohumluk materyal alıyoruz.' diye, işte bizim araştırma enstitülerimiz sayesinde artık ithalatta ciddi anlamda geri dönüş trendi başladı. Biz tarla ziraatinin tarla bitkilerinde hemen hemen tamamını kendi kaynaklarımızdan karşıladığımız gibi sebze ve meyvede de kendi çeşitlerimizi çiftçilerimizle buluşturma fırsatı bulduk." dedi.