Bursa'nın Nilüfer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sakarya Mısır Araştırma Müdürlüğü ve Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin ortaklaşa yürüttüğü “Yeni ve Yerli Mısır Çeşitleri Yayım Projesi” çiftçilere ve tarımla ilgili kurum ve kuruluşlara tanıtıldı.

Yeni ve Yerli Mısır Çeşitleri Yayım Projesi kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi’nde Ada, Ağa, Hacıbey ve Samada silajlık mısır çeşitleri yetiştirildi. Nilüfer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yasemin Yiğit Bozkurt, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarlalarında yetiştirilen mısırlardan yüksek verimler alındığını belirterek, çiftçilerin bu yerli tohumlardan kullanmalarını istedi. Yerli tohumların yabancılardan daha kaliteli olduğunu ve özelikle Ada ve Aga’da dönümde 10 tona yakın ürün alındığını belirten Bozkurt, “Sakarya Araştırma Enstitüsünde 205 tane yerli tohum var, 27’si tescil edildi. Silajlık mısırda başarılı olduk. Dane mısırda da dönüme bin 500 kilogram almayı düşünüyoruz. Bu çeşitleri yaygınlaştıralım. Seneye de süt mısırı projesi yapacağız. Yerli süt mısırı yiyeceğiz” diye konuştu.

“Yabancılar üretmemizi istemiyor”

Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol Aybey de, Ziraat Odaları olarak üretim olmadan ithalatla sorunların çözülmeyeceğinin farkında olduklarını vurgulayarak, yerli üretimin önemine dikkat çekti. Aybey, çok genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan Türkiye’nin üretmemesinin istendiğini belirterek, “Dış ülkeler bize diyor ki, ‘siz üretmeyin, 10 liraya üreteceğinize biz size 7 liraya veririz.’ Sonra onlara mahkum oluyoruz. Bu duruma düşmemek için yerli tohumu tercih etmeliyiz. Dane mısırda 1.5 ton, silajlıkta 8-10 ton verim alınıyor. 8-10 ton silajlık verim alınıyor. Bu tohumlar rekabetçi tohumlar” dedi.

“Tohumun yüzde 95’i ithal”

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Gürlük de konuşmasında, ülkemizde yüzde 95 oranında yabancı tohum kullanıldığını ve bu oranın oldukça yüksek olduğunu söyledi. İthal tohumlara 100 milyon dolar ödendiğini belirten Prof. Dr. Gürlük, “Bunu da piyasadaki 4-5 firma yapıyor. Yabancı yatırımlara karşı değilim. Ekonomik anlamda olumlu ekonomik katkı yapabilir bu firmalar, çeşittir, renktir. Ancak bizim firmalarımızın da sektörde kalması gerekir. Yüzde 95’i gerilere çekip bizim de pastadan pay alacak şirketlerimizin olması gerekir. Belirli bir yere kadar gelmiş firmalarımız da maalesef yabancı firmaların radarına giriyor ve sonraki yıllarda şirket birleşmesi adı altında yabancıların bünyelerine katılıyor. Bunun önüne geçilmelidir” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, yerli mısır hasadında örnek tarla hasadının önemli verimlere ulaştığını dile getirdi. 8 ton hasat yapıldığını belirten Yıldız, bunun yerli mısır için gelecek vadettiğini belirtti. Yerli tohumları tercih ederek çiftçilerin daha bilinçli üretim yapmalarının önemine değinen Yıldız, aynı zamanda üretim kadar israfın önlenmesinin de önemini vurguladı.