Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Üst Yönetim Değerlendirme Ve Eğitim Semineri'ne katıldı. Seminerde bir konuşma yapan Bakan Bekir Pakdemirli, tarımda 6,5 milyon hektar alanın sulandığını, 2 milyon hektarlık alanın da yakında sulamaya açılacağını söyledi.

Sulamaya açılacak tarım arazilerinden yıllık 15 milyar lira gelir artışı elde edileceğini belirten pakdemirli, sulama sayesinde ürün artışı da sağlanacağını vurguladı. Pakdemirli, 2019 yılı için dsi bütçesine 9,2 milyar lira ayırdıklarını belirterek, kaynakları tasarruf edip çok iyi değerlendirileceğini de belirtti.

“HES’ler zaruri”

HES inşa etmenin Türkiye için bir zaruret olduğunu, cari açığın en büyük sebebinin enerji ithalatı olduğunu dile getiren Pakdemirli, "sözlerini, "Bu noktada HES'ler cari açığı azaltacak en önemli yenilenebilir, yerli kaynaklardan. HES'lerle alakalı bölge halkının, zaman zaman doğru şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir. Şayet bölge halkına doğru olanı biz anlatmazsak, başkaları yanlış şeylerle onları yanıltabilir." diye tamamladı.