Türkiye, Sudan’da soya üretimi yapacak. Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, soya üretimi konusunda yapılacak çalışmalarla yem ithalatında 1 milyar dolarlık tasarruf sağlamayı amaçladıklarını bildirdi. Kinay, 40 yıllık tecrübeyle 10 fabrikada yılda 1 milyon tonun üzerinde yem üretimi gerçekleştiren bir kuruluş olduklarını belirterek, Türkiye geneline yayılmış bin 625 kooperatif aracılığıyla da yaklaşık 195 bin çiftçiye satış yaptıklarını ifade etti.

Türkiye'deki coğrafi koşullar nedeniyle çok fazla üretilemeyen yüksek protein içeren küspe yemlerinin ABD ve Ukrayna gibi ülkelerden ithal edilmek zorunda kalındığını vurgulayan Kinay, bu çerçevede soya üzerine çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

3 milyon ton soya küspesi ihtiyacı

Kinay, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu soya küspesi ihtiyacının yıllık yaklaşık 3 milyon ton olduğuna dikkati çekerek, "Buna karşılık Türkiye'de sadece 150 bin ton soya üretilebiliyor. Tarım Kredi Yem'in geçmişteki tercihlerinin dışına çıkarak ilk kez sözleşmeli soya ekimi gerçekleştirdik ve 2 bin ton civarında soya alımını taahhüt ettik." dedi.

Soya için adres değişecek; Amerika yerine Sudan

Kinay, soya küspesi ithalatının büyük ölçüde Sudan'dan yapılması yönünde çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti: "Soyayı kardeş ülke olan Sudan'dan temin etmek için bir ziyaret gerçekleştirdik. Geçtiğimiz aylarda da sayın bakanlarımızla birlikte Sudan çıkarması yapmıştık. Sudan'da alternatif tarımla ilgili arazi geliştirme, tarım sektöründe Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu bazı ürünlerin Sudan topraklarında yetiştirilerek ithalatımızın oradan karşılanması için temel stratejik çalışmalarımız var. Amerika'dan yaptığımız soya ithalatı yerine Sudan'da soya üretimini yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Soya üretimi konusunda Sudan'ın iklim koşulları çok uygun. Bu çalışmalarımız İslam dünyasındaki ilişkilerin geliştirilmesine de katkı sağlayacak."

Türkiye’de de yaygınlaştırılacak

Kinay, Türkiye'de uygun bölgelerde soya üretiminin yaygınlaşması için çalışmalar yürütüldüğüne de dikkati çekerek, "Eğer biz Türkiye'de soya üretimini yaygınlaştırır ve bu ihtiyacımızı büyük ölçüde Sudan üzerinden karşılamayı başarırsak, yem ithalatında 1 milyar dolar tasarruf sağlanmış olacak." diye konuştu.