Süt üreticisinin düşük fiyat isyanı

Eskişehir Mahmudiye Çifteler Han Süt Üreticileri Birlik Başkanı Güner Özer, “Ülkemizdeki çiftçi sayısı son on yılda %48 azaldı. Pandemi döneminde gıdanın önemi çok iyi bir şekilde anlaşıldı. Zamanında bir üreticiler ithalatı eleştirdiğimiz zaman paramız var ki alınıyor deniyordu. Bu dönemde paranın da alamadığı şeyler olduğunu gördük.

Bir diğer konu ise süt, sütün gıda sektöründe önemli bir payı var. Önceden herkes kendi pazarını kendi belirlerdi Ulusal Süt Konseyi Oluşturulduktan sonra üreticileri sanayicilerin eline verdiler. Şuan geldiğimiz noktada Tarım bakanlığı ve sanayici zam yapılmasını istiyor. Engel ise bakanlık Gıda Komitesinden görüş bekliyor, Gıda Komitesi ise enflasyon hesaplamalarının yapılmasını bekliyor. Herkes topu başkasına atıyor” şeklinde konuştu.

Süt fiyatının şuaınki şartlara göre 3.31 TL olması lazım

Güner Özer, “Süt üreticisi bu duruma daha fazla dayanamaz. Kasım 2019’da süt 2.30 kuruş olarak belirlendi. Yem fiyatı 68 TL’ydi. Eylül 2020 yılına geldik süt hala 2.30 kuruş yem 100 - 110 TL geçen bu süreçte yeme %44 zam geldi. Şuan çiğ süt fiyatının 3.31 TLolması lazım. Arada çok ciddi bir fark var. Litrede üreticinin kaybı 1 TL buda şu demek, 6 ton süt üreten bir üreticinin 6 bin TL kaybı var. Süt üreticinin en büyük girdi maliyeti yem yeme sürekli zam geliyor süt fiyatında değişen bir şey yok bu kısırlaşmış bir döngü. Ulusal Süt Konseyinin içine yem de dâhil edilmeli ve fiyat sabitlenmeli böylece bu sorun tamamen çözülmüş olur” dedi.

Büyük firmalar üreticiye destek veriyor

Özer, “Sivil toplum örgütlerinin yapamadığını büyük ölçekli süt firmaları yapıyor. Bilinçli olmadan üreticiyi koruyorlar aslında, süt üreticisi sanayicinin ağzının içinde bu büyük şirketlerde sanayiciyi ağzının içine almış durumda. Sanayici maliyetlerim arttı zam yapacağım dediği noktada büyük şirketlerden veto yiyor. Ulusal Süt Konseyi toplanıp referans fiyatı artırır fiyatı açıklar sende bana aynı oranda ancak zam yapabilirsin diyor. Bu noktada sanayici tarafında bakanlıklara gidiliyor ve süt fiyatlarına zam yapalım talebi oluyor. Böylece büyük şirketler üreticiyi bilmeden korumuş oluyor” ifadelerini kullandı.   

Yeme %44 zam süte zam yok

Eskişehir Mahmudiye Çifteler Han Süt Üreticileri Birlik Başkanı Güner Özer, “Bütün cefayı biz çekiyoruz sefayı sanayici sürüyor. İşin ameleliğini biz üreticiler yapıyoruz. Yapılacak bir tane şey var Ulusal Süt Konseyi, Ulusal Süt ve Yem Konseyi olarak güncellenecek maliyetler hesaplanacak ve fiyat olarak birbirlerine sabitlenecek. Yeme gelmiş %44 zam süte zam yok. Sonrasında bizlerden üretim bekliyorsunuz. Biz üreticiler sürekli aynı şeyden şikâyet etmekten aynı şeyi konuşmaktan bıktık. Her şeyden önce bizim bir üretim planımız yok. Türkiye’de ne kadar süt üretiliyor bilinmiyor. Sokakta çiğ süt satmak yasak ancak denetim yok.

Üreticiler olarak borsa fonundan bir türlü kurtulamadık. Bizim borsayla bir alakamız yok. Kesilmek durumunda ile Ulusal Süt fonu kurulsun süt ile ilgili yaşanan krizlerde bu fon devreye girsin ve insanlara bir güvence olsun” dedi.