Gordes Yem Yönetim Kurulu Başkanı Tuna Mumcuoğlu, yem fiyatlarındaki artışı ve süt fiyatlarını Çiftçiden Haber’de değerlendirdi.

Yem fiyatının bu kadar yükselmesi bizim elimizde olan bir şey değil diyen, “Gordes Yem Yönetim Kurulu Başkanı Tuna Mumcuoğlu, “yemin içine kattığımız ham maddeler maliyeti geçen seneye oranla büyük bir artış söz konusu. Pandemi döneminde ham madde sıkıntısı yaşamaktan korktuk. Ancak bir sıkıntı yaşamadık. Şuana için en azından dolar bazında satın aldığımız bazı ham maddeleri kendimiz ürete biliyor olsak döviz kurundaki artışlardan bu kadar etkilenmeyiz. Doların yükselmesi yem fiyatlarının artmasındaki en büyük etken bizlerde artık yem fiyatlarına artış yapmaktan utanıyoruz” dedi.

Gordes Yem Yönetim Kurulu Başkanı Tuna Mumcuoğlu “Yeni bir düzenleme ile ekilemeyen tarım arazilerini birleştirerek yeni bir proje hazırlayıp en azından bazı ürünleri kendimiz üretebilir hale gelirsek fiyatlardan bu kadar etkilenmeyeceğiz ve bu konuyu konuşmak zorunda kalmayacağız” şeklinde konuştu.

20 yıldır piyasayı takip ediyorum bu sene çok kortum diyen Gordes Yem Yönetim Kurulu Başkanı Tuna Mumcuoğlu, eğer üretici bu işi bırakırsa süt ve et ithalatına tamamen geçmek durumunda kalacağız. Şuana süt hayvanlarının kesiminin yasak olmasına rağmen inanılmaz bir kesim yapılıyor. Bir üretici sütten para kazınıyor ise ineğini kesmez. Devletin geçen sene ocak ayında belirlediği süt için taban fiyat 2.30 TL ancak yem fiyatları o zamandan bu zamana kadar %60 %70 oranında yükseldi. Biz eylül gibi süte bir zam bekliyorduk halen fiyatlarda bir değişiklik olmadı. Acilen bu duruma müdahale edilmeli. Şuanda üreticilerimizin para kazanmalarının imkânı yok. Üreticiden 2.30 TL’ye alınan süt marketlerde en az 5 TL’den satılıyor. Bakanlığımız bu duruma müdahale etmesi şart gidişat böyle devam ederse süt üreticisinin ayakta kalması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Gordes Yem Yönetim Kurulu Başkanı Tuna Mumcuoğlu “40 kuruşluk devsek tabi ki üreticimiz acısından iyi bir gelişme ancak yeterli değil. Bakanlığımız öncelikle aradaki uçurumu gidermesi gerekiyor. Çiftlikten çıkan süt fiyatı ile markette satılan süt fiyatındaki farkın bu kadar olması dünyanın hiçbir yerinde kabul edilebilecek bir şey değil” dedi.