Çiftçi TV’de Taner Öztürk’ün sunumuyla yayımlanan Çiftçiden Haber adlı haber bültenine konuk olan GORDES Yem Yönetim Kurulu Başkanı Tuna Mumcuoğlu yem sektörü ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yem çuvalının içindeki hammaddenin yüzde 80’inin ithal olduğunu hatırlatan Tuna Mumcuoğlu, “Süt, besi veya tavuk yemi olsun şu anda 50 kiloluk yem torbasının içindeki hammaddenin yüzde 70 ila 80 oranında ithal ürünlerden oluşuyor. Hal böyle olunca ithal ürünlerin fiyat kontrolü bizde değil. Hem dış piyasadaki fiyat dalgalanmaları hem de Dolar ve Euro’nun yükselmesi yem fiyatlarının yüksek oranda artmasına neden oluyor” diye konuştu.

Mumcuoğlu: Yemde dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız!

Eskiden yemde fiyat güncellemesinin altı ayda bir yapıldığını belirten Mumcuoğlu “Son aylarda her yem fiyatlarını hafta güncellememiz gerekiyor. Kanatlı yeminden örnek verecek olursa içerisindeki hammaddenin yüzde 60’ı mısırdan oluşuyor. Mısırın yüzde 50’sini ithal ediyoruz. Yurt dışından gelen mısırın kalitesi de çok düşük. Ayrıca soya küspesi, tam yağlı soya fasulyesi, buğday kepeği… kısacası her şey ithal. Bunun dışında yemde kullanılan aminoasit ve vitaminlerin tamamı ithal. Yemde kullanılan ürünleri kendimiz üretmediği sürece, bu ürünleri Türk Lirası ile temin etmediğimiz sürece yem fiyatları düşmeyecektir. Dışa bağımlılıktan mutlaka kurtulmak zorundayız” diye konuştu.

Programın tamamını yukarıdaki video penceresinden izleyebilirsiniz.