Niğde’nin Altunhisar ilçesinde yazlık patates hasadına başlandı. Altunhisar İlçesi bölgesinde, bu yıl 40 bin dekar alanda 160 bin ton ürün hasat edilmesi hedefleniyor.

Altunhisar Ziraat Odası Başkan Vekili ve Patates Üreticisi Tuncer Özçelik, bu yıl ekim alanının çoğalmasından dolayı rekoltenin arttığını, patates fiyatlarının da geçen yıla göre yarı yarıya düştüğünü söyledi.

Özçelik, “Patates ekiminin çokluğundan dolayı fiyatlar düşük. Şu anda 1,20 TL’ye satılıyor. Bunun daha altına düşeceği söyleniyor. Niğde ile birlikte 6-7 ilde söküm devam ediyor. Devlet büyüklerimizden bu ithalatı durdurmaları çiftçiler elindeki ürünü değerinde satabilir. Geçen sene ekim alanı 20 bin dekardı ve 80 bin ton üretim olmuştu. Fiyatlar ise geçen seneye göre yüzde 50 aşağıda” dedi

Durak: İthalat durdurulsun!

Altunhisar Ziraat Odası Başkanı Selam Durak ise, patates ithalatının durdurulmasını gerektiğini belirterek, “3 bin liradan tohum alındı 1 lira ile 1 lira 20 kuruşa patates satılıyor. Devlet büyüklerimizden ricamız ithal yapmasınlar çiftçilerimizin sıkıntılarını gidersinler. Fiyatlar normalleşsin. Köylerimiz faiziyle para aldı ekti böyle giderse ödeyemezler yarı yarıya borçlu kalırlar” diye konuştu.