Antep fıstığının yanı sıra kendine özgü yağlık türleriyle Türkiye'nin önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden Gaziantep'te üreticiler hasat için gün sayıyor. Bölgeye has "Nizip yağlık" ve "Kilis yağlık" türü zeytin üretiminin yaygın olduğu kentte, bu yıl 70 bin ton zeytin, 11 bin 500 ton da zeytinyağı rekoltesi öngörülüyor.

Rekolte beklentisi 70 bin ton!

Gaziantep'te şu an meyve veren zeytin ağacı sayısının 10 milyon civarında olduğunu belirten Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Zeytin ve Zeytinyağcılar Komitesi Başkanı ve Zeytin Dostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Çetin, "Biz bu sene Gaziantep'te 70 bin ton civarında rekolte bekliyoruz. Bunun yaklaşık yüzde 10'u sofralık olarak ayrılıyor. 63 bin 500 ton gibi bir rakam da tamamen yağlık olarak değerlendirilecek. Gazi şehrimizde bu yıl 11 bin 500 ton civarında zeytinyağı üretimi bekliyoruz. Türkiye'de beklenen toplam rekolte 193 bin ton." diye konuştu.

Yağlansın diye yağmur bekleniyor!

Bölgede zeytin hasadına çok az bir zaman kaldığını, üreticinin artık ürünün yağlanması için yağmur beklediğini dile getiren Çetin, şöyle devam etti: "15-20 gün içerisinde hasada başlanacak. Bu yıl sonbahara girişte istenilen yağmurlar henüz yağmadı. Meyvelerde biraz buruşukluk, ağaçlarda da su ihtiyacı var” dedi.

Fiyat öngörüsü 16-17 TL

Hasadın ocak ayının ortalarına doğru süreceğini dile getiren Çetin, “Bu yıl Gaziantep ülkemizde şanslı durumda. Rekoltemiz iyi, ağaçlardaki meyve tutum oranı çok güzel. Üç yıldır çok sağlıklı bir rekolte elde edemiyorduk ama bu sene Allah'a şükürler olsun, verimli ve güzel bir sene olacak. İhracattaki rakamlarla bağlantılı olmak üzere, zeytinyağı fiyatlarının önceki yıllara göre biraz ucuzlayacağını tahmin ediyorum. Kilogram bazında 16-17 liradan satılabilir diye öngörüyoruz. Geçen yıllarda 20 lirayı aşan rakamlar olmuştu. Yüzde 10-15 civarında fiyatların düşmesi gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.