Adana’ da etkili olan şiddetli yağış en çok çiftçiye zarar verdi.

Adana'da 4 gündür devam eden aşırı yağış nedeniyle ahırlar yerle bir oldu. Vatandaşlar büyükbaş hayvanlarını güçlükle kurtardı, horozlar telef oldu.


Merkez Sarıçam ilçesinde hayvancılık yapan Ahmet Yılmaz ve komşusu Kezban Yılmaz, şiddetli yağışlar nedeniyle mağdur oldu. Kezban Yılmaz'ın ahırı sel suları nedeniyle tamamen yok olurken, hayvanlarını son anda kurtardı.


Ahmet Yılmaz'ın ahırında ise çökme meydana geldi. Yılmaz da hayvanlarını son anda kurtarırken, yaklaşık 50 bin liralık hayvan yemi sel sularına karıştı. Ayrıca Yılmaz'ın çok sayıda horozu da sele kapılıp telef oldu. Perişan olduklarını söyleyen Ahmet Yılmaz, "Yağmur yağınca bir anda sel oluştu büyükbaş hayvanlarımı zor kurtardım. Ahırım zarar gördü. Ahırdaki bütün yemlerim sele kapılıp gitti. Yaklaşık 50 bin lira zararım var. Devletimden bize yardım etmesini bekliyoruz" dedi.

AMİK OVASI’NDA BAZI TARIM ALANLARI SU ALTINDA KALDI

Şiddetli yağış Hatay’da da günlük hayatı olumsuz etkiledi. Tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Amik ovasında bazı tarlalar sular altında kaldı. Bölge sakinleri ise bazı çiftçilerin yapılan setlerden bazılarını tarlalarına gitmek için yıktıklarını ve bu yüzden su baskınları yaşadıklarını söyledi.


Amik Ovası, son günlerde etkisini arttıran sağanak yağışla beraber sular altında kaldı. Amik Ovası’nın köy giriş noktalarına kurulan bentlerin sağanak yağışa dayanamayarak yıkılması sonrası giderek artan sular Aşağıoba köyüne doğru yöneldi. Evlerinin sular altında kalma ihtimali ile karşı karşıya kalan köylüler ise tedirgin şekilde bekliyor.

Bu milli servetin yok oluşu demektir


Evlerinin tekrar sular altında kalmalarından korktuklarını belirten Mustafa Kaplan, “Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da köyümüzü su basmaya başladı. Yağan yağmurlarla köyümüz sel sularına maruz kaldı. Önlem olarak DSİ ve belediye ekipleri köyde bentlerin üzerinde çalışma yapıyor ama yetersiz kalıyor. Yapılan setler etkili olmuyor. Köyümüzün arazileri yine sular altında, bu milli servetin yok oluşu demektir. Geçen yıl sular altında kalan ekinlerimiz, hayvanlarımız, sular altında kaldı. Yağışlar devam ederse yağışlar tekrardan köyümüz sular altında kalacak” dedi.