Kütahya’nın Simav ilçesindeki vişne üreticileri zor bir hasat dönemi yaşıyor. Simav Ziraat Odası başkanı Kadir Bütüner, rekoltede gerileme olduğunu belirterek “Geçen yıl 7 bin ton olan rekolte bu yıl 5 bin tona düştü. Ayrıca vişnenin üreticiye maliyeti 2 lira 50 kuruş olmasına rağmen, bahçe fiyatı 1 lira 75 kuruşa seviyelerinde. Tarım Kredi Kooperatifi ve tüccarlarla yapılan anlaşmalarda piyasanın altında fiyat verilmeyeceğine garanti verilmişti ama bu söz yerine getirilmedi. Şu anda vişne üreticimiz büyük sıkıntı içindedir. Girdilerde ve teşviklerde devlet desteği beklenmektedir” dedi.

Balcı: Suluk vişne 3 lira olmalı

Vişne üreticisi Mehmet Balcı ise, işçi parasını zor ödediklerini ifade ederek “Taşımayı bedava yapıyoruz. Birkaç yıl önce vişneyi 3 liraya satıyorduk, işçi ve bizim masraflarımız karşılanıyordu. Suluk vişnenin fiyatının en az 3 lira olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Muhtar Turgut: Tarım Kooperatifi baskı kurdu

Vişne üretiminin merkezi olan Simav’ın Yağmurlar Köyü Muhtarı Mahmut Turgut, vişne fiyatlarından bu yıl memnun olmadıklarını belirtti. Turgut, “Vişnedeki vahim durum ortada. Tarım Kredi Kooperatifi bizim üzerimizde büyük bir baskı kurdu, bundan yine kurtulamadık. Suluk vişne 1 lira 70 kuruştan başladı, şu anda 2 lira. Çiftçinin topladığı vişne, işçinin yevmiyelerini karşılamıyor” dedi.

Aynı sıkıntının sofralık vişnede de yaşandığına dikkat çeken Turgut, “Elimdeki vişne yaklaşık 24-25 kalibre sofralık olarak geçiyor, en fazla 3 ila 3 lira 50 kuruşa satabiliyoruz. Bizler vişneden kâr elde edemedik. Şartlar göz önüne alındığında sofralık vişnenin en az 10 lira olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Maliyetler yüksek

Vişne üreticisi Fatma Atıcı, fiyatların düşük olmasına rağmen geçimini sağlamak için buna mecbur olduklarını belirtti.

Vişne toptancısı Hakan Şahan da üreticinin zor şarlar altında olduğunu, ilaçların, gübrenin ve işçi fiyatlarının pahalı olduğunu belirterek, 3 liraya aldıkları vişnenin pazarda 7 lira 50 kuruşa satıldığını ifade etti.