Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO) Başkanı Hüseyin Bolten, artan et ihtiyacının karşılanması için yapıldığı söylenen et ve canlı hayvan ithalatının birçok sorunu beraberinde getirdiğini söyledi. Başkan Hüseyin Bolten, çözümün ithalattan değil, yerli hayvancılığın desteklenmesinden geçtiğini söyledi. Son yıllarda canlı hayvan ve et ithalatının gündemden düşmediğine dikkat çeken Bolten, Türkiye’nin bir an önce yerli hayvancılığı destekleyecek projeleri yaşama geçirmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye, canlı hayvan ithalatında ilk sıralarda

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin son iki yılda 1 milyon 790 bin büyükbaş hayvan ithal edildiğini açıkladığını hatırlatan Bolten, “Türkiye canlı hayvan ithalatında ilk sıralarda yer alıyor ve son yıllarda ithalat giderek arttı. İthalat, çözüm olmadığı gibi, yerli hayvancılığa zarar veriyor. Et ihtiyacımızı yerli hayvan varlığını arttırarak karşılamalıyız. Bunun için yetiştiricilerin desteklenmesi, maliyetlerinin azaltılmasına yönelik önlemlerin alınması gerektiğini özellikle vurguluyoruz. Zarar eden yetiştiriciler, sektörden çekiliyor ve bu durum Türkiye’yi daha çok dışa bağımlı hale getiriyor” dedi.

Bolten: Denetimler yetersiz!

Yapılan ithalatların denetimsiz olmasının da ayrı bir handikap olduğunu söyleyen Hüseyin Bolten, ithal edilen canlı hayvanlarda ve etlerde veteriner hekimlerin denetiminin olmamasının hastalık yönünden riskli hayvan ve etlerin ülkeye girmesine neden olabileceğine dikkat çekti. Bolten, Bakan Pakdemirli’nin de ithal edilen hayvanların 700’e yakınının hastalıklı çıktığını söylemesine vurgu yaparak bu konuda kaygılarını haklı çıkardığını söyledi.

Hayvan sağlığının korunması ve toplumun güvenli hayvansal gıdaya ulaşmasında birinci derecede veteriner hekimlerin sorumlu olduğuna dikkat çeken Bolten, şunları kaydetti:

“Özel şirketler aracılığı ile yapılan canlı hayvan ve et ithalatında veteriner hekim denetimlerinin yeterli olmadığını düşünüyoruz. Şirketler, maliyetlerini düşürmek için veteriner hekim istihdamından kaçınıyor. Bu nedenle ithalat, toplum sağlığı açısından riskler taşıyor. Veteriner hekimler olarak, hayvancılık politikaları hakkındaki görüşlerimizi ortaya koymak ve toplumu aydınlatmak bizim görevimiz. Bu sorunları görmezden gelemeyiz.”