Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) üzüm üreticilerini sigorta yaptırmaları konusunda uyardı. Kurumdan yapılan açıklamaya göre sigorta başvuruları, erkenci çeşitlerde 14 Şubat’ta, Sultani çekirdeksiz üzümlerde ise 28 Şubat’ta sona eriyor. Öte yandan üreticiler yüzde 67’ye varan devlet desteğinden faydalanabilecek.

Yağmur teminatı kapsama alındı!

Üreticilerin “üzüm” ürünü için bir an önce sigorta yaptırmaları gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, yeni yıl itibarıyla üzümde olgunlaşmadan hasada kadar olan dönemde yağmur teminatının da kapsama alındığı hatırlatıldı.

Sigorta kapsamında neler var?

  • Dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel-su baskını ile yağmur risklerinin neden olduğu miktar kaybı,
  • Dolu riskinin neden olduğu kalite kaybı,
  • Bu risklere ilave olarak, çiçeklenme dönemi de dahil olmak üzere, don riskinin neden olduğu miktar kaybı,
  • Asmaların kendisi ile fidanları, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile sel ve su baskını, kar ağırlığı, taşıt çarpması risklerine karşı;
  • Bağlar için dolu ağı ve örtü ile destek (telli terbiye) sistemleri ise dolu, dolu ağırlığı, fırtına, hortum, deprem, yangın, sel ve su baskını, taşıt çarpması risklerine karşı güvence altında.

Asma yaprakları da isteğe bağlı olarak, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile sel ve su baskını risklerine karşı güvence altına alınabiliyor.