Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız,  “Ulusal Süt Konseyi’nden çıkan karar Türkiye’de tarım ve hayvancılığın çöküşüne sebep olacak bir karardır. Bir litre suyun 1,5 TL olduğu bir ülkede süte zam yapılmamasının hiçbir açıklaması olamaz. Üreticiler aralık ayına kadar dayanamaz. Yetkililere sesleniyorum konseyde alınan bu karar Türkiye’de hayvancılığı bitirir. Süt yoksa ette yoktur. Üreticinin maliyetlerinde % yüz oranında bir artış söz konusu ancak 11 ay içinde süt fiyatlarına bir zam olmamış.

Süte zam yapılmaması sadece üreticiyi etkileyen bir durum değil uzun vadede bütün tarım sektörünü etkileyecek bir gelişme. Ulusal Süt Konseyi iflas etmiştir acilen bu kararın gözden geçirilmesi gerekiyor. Konsey üyeleri yeniden oluşturulsun” şeklinde konuştu.

“Destek hariç süt fiyatı 3 TL olmalı”

Murat Yağız,  “Ben kendinde üreticiyim bu maliyetler bu işin içinden çıkılmaz bende ineklerimi kestirmeyi düşüyorum. Küçük ölçekli işletmelere sahip çıkıp ayakta tutmamız lazım. Sütün çoğaldığı dönemlerde sütü pazarlama sıkıntısı yaşıyoruz. Satamıyorsak vatandaşlarımızı süt tüketimi konusunda teşvik etmemiz lazım.

Ey kesim fiyatlarındaki düşük fiyatlara değinen Murat Yağız, şuan 30 TL ye ineğinin kestiremeyen üreticilerimiz. Kestirdi diyelim parasını hemen alamıyor. Devletten destek beklemiyoruz biz süt fiyatlarının hak ettiği miktarda olmasını istiyoruz. Şuan sütün fiyatının destek hariç 3 TL olması gerekiyor. Et ve sütte geçici bir çözüm değil kalıcı bir çözüm istiyoruz. Et ve süt sektöründe hep geri gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Pancar fiyatları açıklansın”

Pancar fiyatının açıklanmamasına değinen Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, “hiç kimse markette fiyatını görmediği bir ürünü satın almaz Türkiye genelinde 10 gündür üretici pancarlarını teslim etmeye başladı. Üretici ürününü kaça sattığını bilmiyor. Yetkililerin artık bir açıklama yapması gerekiyor. Zam yapılmıyorsa bile fiyatlarının bir an önce açıklanması gerekiyor. Kimi üretici kar ediyor kimi üretici zarar ediyor. Geçen sene çok zam yapıldı bu sene yapılamayacak dense bile üretici hazır yeter ki fiyatlar açıklansın” dedi.