Çiftçi TV’nin Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’ndan yaptığı özel yayına katılan Fimaks Makine Yönetim Kurulu Başkanı Güven Çetin sıkıntılı dönemi aşmak için ihracata yöneldiklerini söyledi. 2018 yılının ilk altı ayının ekonomik olarak iyi geçtiğini hatırlatan Güven Çetin “Ancak yılın ikinci yarısı ciddi sıkıntıların olduğu bir dönemdi. Kurların artması, faizlerin yükselmesi, talebin düşmesi çiftçilerin alımlarını ertelemesine neden oldu. Ülkenin şartları ne olursa olsun bu dönemde üretimimize devam etmeliyiz. Bu da ihracatla mümkün oluyor. Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na 25 farklı ülkeden bayimiz geliyor. Bayilerimiz hem yeni ürünleri görüyor, fabrikamızı gezme imkanı buluyorlar. Bu fuarın bizim için böyle bir önemi de var” şeklinde konuştu.

Fimaks 110 ülkeye ihracat yapıyor!

İhracatı yıllardır firmanın ana hedefleri arasında olduğunu belirten Güven Çetin “110 farklı ülkeye ihracatı koordine edebilmek için iyi bir ekip kurduk. Bu konuda iddialı olacağım, Türkiye’deki en iyi ihracat ekibine sahip firmayız. Ekibimizde Tunus, Kolombiya, Endonezya gibi farklı ülkelerden farklı insanlar yer alıyor. Altı yıldır bizlerle olan ve pazarlarına hâkim çalışanlar. Hem bayi sayımızı artırıyoruz hem de ürün gamımızı artırarak bayilerimizin karlılık oranını artırmaya çalışıyoruz. Loder adındaki ürünümüzü yüzde 95 oranında Avrupa’ya ihraç ettik. Bu tür Avrupa pazarına yönelik ürünler de geliştiriyoruz. Türkiye pazarı da önemli ama bugünkü şartlarda çok fazla satış yapamıyoruz” diye konuştu.

Amacımız hayvan çiftliklerinde iş gücünü azaltıp verimi artırmak!

Hayvancılık sektörüne yönelik araç ve makine ekipmanları üreten Fimaks bu çerçevede geliştirdiği Loder ile öne çıkıyor. Loder’ın çiftliklerin işçilik gücünü azaltıp verimliliğini artırmasına büyük katkı sağladığını söyleyen Güven Çetin, “Sabit yem karma makinalarını mazotla değil de elektrikle çalışanını geliştirdik. Mazot fiyatlarındaki artıştan etkilenmesi diye. Çünkü günde 70 - 100 ton yem karma ihtiyacını en ucuza mal etmeniz çok önemli. Ayrıca yazılımlarımız ve kablosuz sistemlerle teknolojik hale getirmeye çalışıyoruz. Çiftçilerimizin verimliliğini arttırmamız lazım. Verimlik artarsa düşük fiyatlarla kâr edebilirler ve işletmelerini sürdürebilirler.  Bu sayede biz de onlara makine satabiliriz. En önemli şey verimlilik, biz de bu yönde çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi.

İtalyanları geride bıraktık!

Türk tarım makinaları sektörünün İtalyanları geride bıraktığına değinen Güven Çetin şunları söyledi: “Ülkemizde pek çok üretici, makine kalitesini Avrupa’nın pek çok ülkesine eşdeğer bir kaliteye getirdi. Ancak halen teknoloji geliştirme konusunda geriyiz. Bu eksikliği Avrupa’daki teknoloji geliştiren ve bunu size veren firmalarla aşmaya çalışıyoruz. Bu tür firmalarla dirsek teması kurup yavaş yavaş bizler de teknolojiyi adapte ediyoruz. Bizim yazılım sistemlerimiz İtalyan bir firmadan alındı. Bu yazılımı Türkçeleştirdik, bunu yaparken hayvan çiftliklerinden de destek aldık ve Türkiye’deki çiftliklere adapte ettik. Ülkemiz için erken olmasına rağmen büyük işletmelerde bu teknolojileri kullanıyoruz”

Teknolohi verimi artırır

Hayvancılıkta akıllı sistemlerin kullanılmasının büyük avantajları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Çetin, “İşletme sahibi, internetten girip, hangi hayvana ne kadar yem verdiğini, hangi hayvanın önünde ne kadar yem kaldığını, o hayvana verdiği yemin gerçek maliyeti ne olduğunu ölçebiliyor. Yarın sabah da o hayvanın önünde ne kadar artık yem kalmış, onu da sistemden veri olarak alıp, buna göre ertesi günkü karması gereken yemi ekranda görebiliyor. Gerçek ve anlık maliyet verileri sayesinde çiftçi maliyetlerini düşürebiliyor ve doğru yönetim yapabiliyor” dedi.

Avrupa’nın iki önemli fuarında Fimaks var!

Avrupa’nın iki önemli tarım ve hayvancılık fuarı olan Eima ve Euro Tier fuarlarına her yıl katıldıklarının altını çizen Çetin, “Eima’ya genel olarak silaj makinasından tutun katı ve sıvı gübre makinalarını götürmeye çalışıyoruz. Daha çok hayvancılık odaklı olduğu için Euro Tier’e sabit yem karma ile loder ürünümüzü çıkarıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.