Fındık üreticileri bir araya gelip bekledikleri fiyatı açıkladı. Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Zengin, "Her yıl üreticileri beklentiye sokan, oyalayan açıklamaları yeniden duymaya başladık. Bir an önce fiyat açıklansın" diye konuştu.

Sözcü gazetesinden İsmail Akduman’ın haberine göre Tüm Köy Sen yaptığı basın açıklamasında 1 dekar fındık bahçesi tesis etme, 1 dönüm fındık üretim maliyeti ve hasat maliyetleri başta olmak üzere maliyet hesabı çıkardı. Bir kilo fındığın maliyetini 16 lira 18 kuruş olduğunu belirten Tuncay Zengin, kâr payı, geçim standardı gibi haklar da eklendiğinde fındık için fiyatın en az 25 lira olması gerektiğini söyledi.

Üreticiyi oyalıyorlar

Zengin, üreticilerin ortak talepler için mücadele etmeleri gerektiğini belirterek, “Her yıl üreticileri beklentiye sokan, oyalayan açıklamaları yeniden duymaya başladık. Kimileri de günü kurtarmak için üreticinin yanındaymış gibi konuşuyor ama bir adım atıp üreticini sesinin yükselmesi için adım atmıyor. Tüm Köy Sen olarak üreticilerin sesi olmaya başladıktan sonra rahatsız olanlar çoğaldı. Doğrularımız üreticilerin emeğine ve ürününe göz dikenleri rahatsız etti” dedi.