Growtech Eurasia Fuar’ında Çiftçi TV’nin canlı yayınına çiftçiler Haşim Dut ve Vahit Alkan konuk oldu. Çiftilerin pek çok sorunu olduğunu dile getiren çiftçiler, özellikle milyon dolarlık yatlardan mazottan ÖTV  alınmadığını, bu uygulamanın çiftçiler için de yapılması ve çiftçilere özel fiyatla mazot satılmasını istediler.

Adilcevaz’ın Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin sebze ambarı olduğunun altını çizen Dut, “Bu yıl açık alanda 100 bin ton domates ürettik” dedi. En büyük sıkıntılarının tarımda çalıştıracak işçi bulamamak olduğunun altını çizen Dut, “Bildiğini gibi sebze üretiminde iş gücü yoğun bir şekilde kullanılıyor. Ancak bizler üreticiler olarak tarımda çalışacak işçi bulmakta büyük sıkıntılar çekiyoruz. Önceden Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden mevsimlik tarım işçisi getiriyorduk, ancak onlar da son zamanlarda gelmez oldu. Sonra Suriyelileri çalıştırdık. Onlar da Türkiye’ye ayak uydurunca ve refah sevileri yükselince tarımda çalışmaz oldular. Devletten bize tarımda çalışacak işçi bulmalarını istiyoruz” dedi.

“İŞKUR’u kapatın!”

Tarım işçisi bulamamalarının nedeni anlatan Dut, “Ülkemizde refah seviyesi yükseldi. Artık kimse açık alanda tarlada çalışmak istemiyor. Biz 70 ile 100 lira arasında yevmiye veriyoruz ama buna rağmen bulamıyoruz. Türkiye’de işsizlik diye bir şey yok. Rahatlık var. Devletimiz işsiz çocuğu olan ailelere sosyal yardımlaşma biriminden maaş, erzak gibi destekler veriyor. Bir de İŞKUR diye bir kurum var. Bugün İŞKUR, Adilcevaz’da bin kişi çalıştırıyor. Üç dönem halinde alıyor. Asgari ücret ve sigortası ödeniyor. Adamlar da hiç çalışmıyorlar, yatıyorlar. Böyle imkanlara sahip biri neden gelsin tarlada çalışsın. Bu sadece bizim ilçemize özel değil, Doğu ve Güneydoğu’nun her ilçesinde var. Devlete çağrımız; İŞKUR’u tamamen kapatın. Çalıştıracak adam bulamıyoruz” diye konuştu.

Tarımla ilgili mazot ve diğer maliyetlerden kaynaklanan sorunların konuşulduğu programın tamamını yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz.