Pandemi dönemi ile birlikte et tüketimi azaldı diyen ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, “kırmızı et sektöründe %30 varan bir daralma söz konusu. Sanayicilerimiz pandemi ödeme göz önünde bulundurulduğunda besiciye göre daha iyi bir durumda artan maliyetler ve yem fiyatları besici çok zorluyor. Besicimiz bu işi bırakırsa sanayicilerde büyük zarar görecektir.  Hayvanların hem yem hem de süt için beslendiği ülkelerde sütte çok büyük bir önem taşımaktadır. Bir sıralama yaptığımızda en büyük zarar gören sektör şuan süt sektörü daha sonra canlı hayvan sektörü en son ise sanayiciler geliyor. İnsanlar ürettiği sütün maliyetinin karşı taraftan almak zorundadır. Sektörün devamlığı için kesinlikle süt üreticisinin ayakta durması gerekiyor.

“Yurtdışına güvenmeyelim kendi üretimimizi kendimiz yapalım”

2006 yılında yaşanan krizde de en çok süt üreticisi zarar görmüştü. Besiciler ellerindeki hayvanları kesime getirmek zorunda kaldı. Daha sonrasında Fransa’dan karkas almak durumunda kaldık.  Aynı şeyi bugün yaşıyoruz. Bunun açısını 2006-2008 yıllarında yaşadık. Dünya piyasasında gıda da bir daralma söz konusu döviz kuruda göz önünde bulundurulduğunda durum böyle devam ederse bu işin altından kalkamayız. Ülkemiz ekonomik anlamda çok rahat bir dönemde değil. Bütün sektörlerde bir daralma var. Ancak bunun en büyük acıcını süt üreticisi çekiyor. Süte acilen bir fiyat verilmeli. Yurtdışına güvenmeyelim kendi üretimimizi kendimiz yapalım” dedi.

ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, “doğru fiyatlandırma, doğru satışlarla acilen bir planlama yapılmalı yoksa bedeli çok ağır olacak. 2006- 2008 yılından daha kötü bir çıkmaza gireceğiz” şeklinde konuştu.