Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) arasında birlik merkezinde düzenlenen iş birliği protokolü imza törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Bekir Pakdemirli, yeni bir tarımsal sigorta ürünü üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Tarım Sigortaları Havuzu'nun (TARSİM) kapsamının genişletilmesine ilişkin talepleri de değerlendiren Pakdemirli, TARSİM'i çok önemsediğini hatırlatarak “Tarım sigortalarının kullanım oranı hala az. Bunu artırmamız gerek. Yeni yeni ürünler için de TARSİM'de çalışıyoruz” dedi.

Ürününü düşük fiyata satan üretici farkı TARSİM’den alacak!

ABD'de halen uygulanan tarımsa gelir garantili emtia sigortası uygulamasından bahseden Pakdemirli “Çiftçimize diyebileceğiz ki, 'Malının fiyatı 10 lirayken, 8 liraya satılırsa, 10 lirayı sana garanti ediyorum. Gelip 2 lirayı TARSİM'den alacaksın.' Bu tarz, yurt dışı emtia borsaları üzerinden garanti edilecek, üreticimize gelir garantisi getirecek bir sigorta ürünü üzerinde de çalışıyoruz. Bununla ilgili epey ilerledik. Birkaç ufak testten sonra bunu ürün haline getirebileceğiz diye düşünüyorum." Şeklinde konuştu.