Kışlık patates üretiminde önemli bir yere sahip olan Afyonkarahisar'da aracıların 1 lira 10 kuruş ile 1 lira 20 kuruş arasında değer biçtiği patatesin, tezgahlarda ise 2 liradan satışa çıkması bekleniyor. Bu duruma tepki gösteren çiftçilerden Bekir Yavuz, ürünlerini kendisinin pazarlayacağını söyledi.

Mazotun fiyatını azıcık aşağı çeksinler

Tek sıkıntılarının mazota gelen zamlar olduğunu kaydeden Yavuz, "Şu an mazot 6 liranın üstünde. Azıcık mazotun düşmesini istiyoruz. Bize yardımcı olsunlar, mazotu azıcık çeksinler. Geçen sene patatesi 50 kuruşa verdik. Yani bu sıkıntıyı depodakiler ve stokçular yapıyor. Bizden ucuz fiyata alıyorlar. Bizden 1 liraya alıyorlarsa 4-5-6 liraya satıyorlar. Biz de çiftçi olarak tepki gösteriyoruz. Kazanan onlar oluyor, biz geliyoruz, ekiyoruz, çapasını yapıyoruz, böcek ilacını yapıyoruz. Kaç kişiyle çalışıyoruz ve işimiz kolay değil" dedi.

Patates ek gelir

Ekseriyetle buğday, arpa ve yan gelir olarak patates ektiklerini dile getiren Yavuz “Özelliği çok lezzetli olması. Çok kepekli, ilaç yok ve tamamen organik. Yazlık patates ayrı olur, kışlık ayrı olur. Yazlık olan kışa dayanmaz. Götürürsün eve birden çöker. Bu senesine kadar dayanır. Fiyatına gelince çok ucuz. 2 liradan satılıyor. Ayağımıza geldiler mi 1 lira 10 kuruş ya da 1 lira 20 kuruş veriyorlar. Biz de vermiyoruz yani biz kendimiz satıyoruz. Çilesine katlanıyoruz. Kütahya'ya, İhsaniye'ye ve çevre ilçelere satmak için götürüyoruz.” şeklinde konuştu.