Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Çiftçi TV’nin canlı yayınına konuk olan TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, 80 ineği kesime gönderdiğini söyledi. Süt sığırcılığı sektörünün krizde olduğunu dile getiren Sencer Solakoğlu, maliyet baskısı nedeniyle işletmelerin zararda olduğunu vurguladı. Bu nedenle inekerini kesime gönderdiğini dile getiren Solakoğlu “Haftaya 40 inek daha kesime gidecek” dedi.

“Yem hammadde fiyatları arttı, vade ortadan kalktı”

Dolar kurundaki artıştan kaynaklanan maliyet baskının örneklerle anlatan Solakoğlu şunları söyledi: “Ben vade ile yem alıyordum. Evet kendi yemimi kendim yapıyorum ama hammaddeyi yurt dışından alıyorum. Soya, ATK, kanola küspesi, kepek gibi hammaddeleri 3-4 ay vade ile alıyordum. Yılında başında bütçe yaparken aylık 650 bin liralık kesif yem ihtiyacım çıkıyordu. Mısırı kendim yetiştiriyorum. 650 bin lira olan rakam bugün 1 milyon liraya çıktı. Doviz kurunun yükselmesi ile birlikte ithal gelen yem hammaddesinin pahalanması nedeniyle tonuna 2 bin 200 – 2 bin 400 lira ödediğimiz soya küspesine bir anda 3 bin 600 lira ödediğimiz zaman bütün dengeler şaştı. Maliyetlerimiz ciddi anlamda arttı. Kilosu 1,20 lira olan yem maliyetim 1,70 liraya çıktı. Bu artış bir ek yük getirdi bana. Bunun yanı sıra bir de 3 ay vade ile aldığım yemin hammaddesini nakit almak zorunda kaldım. Çünkü yem hammaddesi temin eden şirketler, yarın ne olacağı belli değil diye vade olayını kaldırdı. Kredi kullanmak isteseniz en düşük faiz yüzde 36. Maalesef ben bu kadar kazanmıyorum ki faize para vereyim. Bunun karşısında ben de küçülme yoluna gittim. Çünkü ben önümü göremiyorum.”

“İşletmemi küçülteceğim”

Verimsiz ineklerini kesime gönderdiğini yineleyen Solakoğlu “Kesilen ineklerin yerine ancak ithalle ikame edebileceğimizden dolayı bu bir sorundur. Çiğ süt fiyatının arması lazım. Biz fırsatçı değiliz. Şu anda emeğimizin karlılığını alamıyoruz. Süt fiyatının bu şekilde kalması ineklerin de kesime gitmesi anlamına geliyor. Ben de bu hafta 80 inek kestirdim. Biz de küçülme kararı aldık. Ben her gün 1000 inek sağan bir çiftçi olarak şu anda 880 inek sağıyorum. Bu yüzde 12’lik bir daralma demektir. Her iş kolunca yüzde 12 oranında bir daralma kayda değer bir daralmadır” şeklinde konuştu.

“Önümüzü görmek istiyoruz!”

Çiftçilerin fedakarlık yapabilmesi için önlerine bir fiyat ve zaman planının konması gerektiğini belirten Solakoğlu “Bize deseler ki “Ey hayvancılar, Kasım’a kadar bu fiyattan devam edeceksiniz, ineklerinizi kesmeyin. Kasım ayında fiyatınız 2,08 lira veya 1/30 paritesi olacak” deseler biz bu fedakarlığı yapabiliriz. Çiftçinin bir yol haritasına ihtiyacı var ve bunu bakanlıktan fiyat planı bekliyoruz. Ama bize süt ve et ile ilgili öngörümüz olamadığından küçülme kararı alıyoruz” diye konuştu.

“Yem satışları yüzde 40 düştü!”

Türkiye’nin en büyük yem firmalarından birisinin üretiminde yüzde 40 daralma olduğunu söyleyen Solakoğlu” Bu durumdan iki şey anlamamız lazım; ya inekler kesiliyor ya da çiftçiler hayvanlarına yem yediremiyor. Öte yandan Tarım Kredi Kooperatiflerinin yem satışları yüzde 25 – 30 arası düştü. Bu rakamlar gösteriyor ki süt üretimi de düşecek” dedi.

Bakan Bekir Pakdemirli’ye Solakoğlun’dan öneri!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile bir araya geldiklerini açıklayan Solakoğlu, “O konuşmada şunu fark ettim.  Bakan bey bizim zarar ettiğimizi bildiğini ve fiyatta bir iyileştirme yapılacağını söyledi. Bakan beye şu öneride bulundum. Büyük market zincirlerinde süt satan sanayicilerimiz rafta olabilmek için raf parası adı altında ciddi bedeller ödüyor. Bu oran yüzde 20 – 25 arası değişiyor. Gelin biz bunu et, süt ekmek gibi temel gıda ürünlerinde, sıkıntılı dönemi atlatmak için 6 aylığına yüzde 10’a çekelim. Küçük kâr marjları ile bu dönemi atlatalım. 1 kilo pastörize süt rafta 5 lira. Yüzde 10 indirim yaparsak 25 kuruş çiftçiye verirsek, bizim süt fiyatımız 1,95 gelir. Raf fiyatı da düşeceği için enflasyonun düşmesine de katkı sağlar. Bu fikir bakanın hoşuna gitti ve ticaret bakanı ile konuşacağını söyledi” diye sözlerine ekledi.