1. Holştayn

Dünyada en yaygın yetiştirilen sığır ırkıdır. Verim özelliği süttür. Anavatanı Kuzey Almanya ve Hollanda’nın Friesian bölgesi. Vücut rengi çoğunlukla siyah-beyaz, nadir olarak da kırmızı-beyaz renktedir. Birbirinden keskin sınırlarla ayrılan renklerin dağılımı ve oranları sığırdan sığıra farklılık gösterir. Bütün vücudu siyah veya kırmızı, yalnız küçük bir beyazlığı olan hayvanlar olabileceği gibi bunun tam tersi renk dağılımı olan hayvanlar da vardır. Kuyruk ucu veya püskülü beyaz renktedir.

2. Brown Swiss

Anavatanı İsviçre, Güney Almanya ve Avusturya ülkeleridir. Verim özeliği kombine olup yüzde 91 süt – yüzde 9 ettir. Vücut rengi gümüş gri renkten siyaha yakın koyu esmere kadar değişmektedir. Buzağıları doğduğunda kirli beyaz veya duman renginde olup, daha sonra asıl rengini almaktadır.

3. Simental-Fleckvieh

Anavatanı İsviçre, Almanya’nın güneyi ve Avusturya’dır. Verim özelliği kombine (yüzde 68 süt - yüzde 32 et) verim yönlüdür. Erkekleri beside yüksek performans göstermektedir. Özelikle Avrupa ülkelerinde sütçü ırklarla yapılan melezlemelerle sütçülük yönü daha çok geliştirilmiştir. Avrupa da verim yönü etçi olan hatları da var. Ancak Amerika kıtasında ise tamamen etçi bir ırk olarak tanımlanmaktadır. Vücut rengi kırmızı-beyaz ya da sarı-beyazdır. Baş genellikle beyaz olup üzerinde sarı veya kırmızılıklar bulunabilir. Yetiştirmede koyu renkli bölgelerin vücutta büyük alanlar kaplaması arzulanır.

4. Jersey

Anavatanı İngiltere’nin Jersey adasıdır. Verim özelliği süttür. Vücut rengi açık kahverenginden siyaha kadar değişen renklere sahiptir. Buzağısı doğduğunda açık kahverengindedir. Baş, boyun, omuz ve butlarda kıllar daha koyu renklidir. Bazılarında beyaz alacalık görülür. Burun ve merme siyah olup etrafında beyaz bir halka vardır.

5. Montbeliard

Anavatanı Fransa’dır. Vücut rengi kırmızı-beyaz alacadır. Verim özelliği süttür. Sütü peynir yapımında tercih edilmektedir. Baş (kulak hariç), ayak-bacak ve kuyruk beyazdır. Şayet kafada kırmızı leke varsa, birden fazla (mültiples) olmamalıdır. Simental (Fleckvieh) sığırlardan, daha çok sütçü form görünümüyle ayrılmaktadır.

6. Angus

İskoçya’nın kuzey bölgesindeki yerli ırkların karışımından meydana gelmiştir. İskoçya, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’de yaygın olarak yetiştirilmektedir. Verim özeliği ettirt. Tüm vücut siyah veya kırmızı renklidir hem deri hem de vücudu örten tüyler tamamen siyah veya kırmızıdır. Seçilecek hayvanlar doğuştan boynuzsuz ve vücut tamamen siyah veya kırmızı renkli olmalı, vücutta farklı renk bulunmamalı. Dünyadaki birkaç boynuzsuz sığır ırkından biridir. Hem boğaları hem inekleri boynuzsuzdur. Bacak kemikleri kısa ancak et tutma kabiliyeti yüksektir.

7. Hereford

Bu ırk İngiltere’nin Herefordshire bölgesinde geliştirilmiştir. Verim özeliği ettir. Hereford’larda renk çok karakteristiktir. Bütün Hereford’larda yüz beyaz olup beyaz yüzlülük dominanttır. Yüz, döş, karın altı, ayak eklemleri ve kuyruk ucu beyaz olmalı. Boynuzlu ve boynuzsuz olabilir. Karın altı, ayak eklemleri kuyruk tüyü beyazdır.

8. Limuzin (Limousin)

Fransa kökenli bir ırktır. Verim özeliği ettir. Vücut rengi buğday renginden koyu kırmızı ya varan renklerde olabilir. Limousin ırkı inekler, boğalara göre biraz daha açık renkli olurlar, boynuzları ve tırnakları açık renklidir. Ağız, meme ve göz çevresi vücuduna göre daha açık renktedir. Orijinal olarak boynuzlu bir ırktır. Uyum sağlamak için soğuk iklimlerdekiler uzun tüylü, ılıman iklimlerdekiler kısa tüylüdürler Kırmızı renk ve boynuz Limuzin ırkında standart karakterler olmakla beraber, siyah ve boynuzsuz Limuzin sürülerde elde edilmiştir.

9. Şarole (Charolias)

Fransa kökenli bir ırktır. Verim özeliği ettir. Yumuşak ve oldukça esnek olan deride pigmentasyon bulunmamaktadır. Kıllar beyaz veya sarımsı beyazdır (krem). Vücut tamamen lekesiz ve mukoza pembemsi beyazdır. Bu ırkın hayvanları iri ağır yapılıdır. Kafa kısa, alın geniş ve tepesinde kakül bulunur. Boynuzlar beyaz öne ve aşağıya doğru kıvrımlı, boyun kısa, göğüs derin, bacaklar kısa, sırt bölgesi kasları oldukça gelişmiş ve kalça kasları dolgundur.

Kaynak: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı