Artık bıçak kemiğe dayandı üreticinin dayanacak gücü kalmadı diyen Bursa Mustafakemalpaşa Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Kadir Kumsar, “üretici sağlam ineğini kesime yollamak zorunda kalıyor. Besici maliyetlerin altından kalkamıyor. Bu gidişe bir dur demeliyiz. Süt fiyatları çok yükseksin de istemiyoruz en azından maliyetler düşsün. Artık su fiyatına dahi süt satamaz hale geldik.

Üretici maliyetlere yetişemiyor

Hayvancılıkla uğraşmayı sevmeyen bir insan bu işi yapamaz. Bu işi bırakan üreticiyi yeniden bu işe başlatmak mümkün değildir. Durum böyle devam ederse et ve süt krizi kapıda. Sür krizi yavaş yavaş çıkmaya başladı. Bende üreticiyim günlük 70 tonlardan 30 -35 tonlara düştüm. Maliyetlere yetişemiyoruz. Sağlam ineğimizi kesime yollamak durumda kaldık. Birde inekler daha ucuza kesiliyor. Bugün bir dana 38-35 TL’den kesilirken inekler 35 TL’den kesiliyor” dedi.

Üreticinin dayanacak gücü kalmadı

Elimizdeki altının kıymetini bilmezsek yarın dışarıdan gelecek gümüşe muhtaç oluruz diyen Kadir Kumsar, üreticilerimizin Ocak ayına kadar ayakta kalması mümkün değil.  Süt fiyatının enflasyonu tetikleyeceğine ben inanamıyorum. Bol olan her şeyin fiyatı her zaman daha makul seviyededir. Az olan şeyin fiyatı her zaman daha fazla olur. Süt fiyatlarının enflasyonu tetikleyeceği hayali bir söylemdir. Bizler artık üreticinin yüzüne bakamaz hale geldik. Bende dâhil bu insanlara bir faydamız yok ise istifa etmemiz lazım. Yazık oluyor bu ülkenin tarımına.

Çiğ süt fiyatları en az 3 TL olmalı

Bugünün koşullarıyla çiğ alım fiyatının en az 3 TL olursa ancak insanlar hayvanlarına bakar duruma gelir. Benim aralık ayından sonra fiyatların değişeceğine dair bir umudum yok. Aralık ayına kadar yananın sabırlı olun deniliyor üreticinin dayanacak gücü kalmadı artık” ifadelerini kullandı.