“Kurbanına sahip çık sloganı” ile bir kampanya başlatan Küçükbaş Hayvan Emekçileri Birliği büyük marketlerin ucuz kurbanlık hayvan satmasını protesto etti.

Birlik, 42 bin üyenin bulunduğu sosyal medya hesaplarından büyük marketlerin kurbanlık vasıfları taşımayan hayvanları ucuza satarak hem üreticiyi hem de kurban kesecek vatandaşları zor durumda bıraktıklarını iddia etti.

Çobanlık yaparak geçimini sağlayan Fatih Önder, “Büyük marketler müslümanlar için çok büyük önemi olan kurban kesme ibadetine de usulsüz el atmış, taksitle ve kurban olmayacak kilolarda hayvanları kurban diye insanlara satarak hem kurban besleyen emekçiyi mağdur ediyor, hem de ibadetini layıkıyla yerine getirmek isteyen kardeşlerimizin ibadetine şüphe düşürüyor. Bu usulsüzlüğe Diyanet ve Kızılay’da piyasanın çok çok altında fiyatlar açıklayarak ortak oluyor, üreticiyi mağdur edecek pozisyonlar oluşturuyor” diye konuştu.

Önder: Birlikler olaya neden duyarsız?

“Kesinlikle bağışlara karşı değiliz bunun altını da özellikle çizelim” diye konuşan Önder, “Kurban olacak vasıfta bir hayvanın en az 6 aylık ve annesinin boyutlarında, kusursuz olması şartları göz önünde bulundurulduğunda marketlerin verdiği kilolarda kurban olmayacağı açıkça ortadadır. Diyanet ve Kızılay’ın verdiği fiyatlarda ise ülkemiz şartlarında kurban olacak bir hayvan bulmak imkansızdır. Tarım bakanlığını göreve davet ediyoruz. Bizlerin sayesinde ayakta kalan birlikler ise neden bu olaya duyarsız kalıyor. Bugün kuzu kesim canlı kilo olarak Türkiye’de 43-45 lira arasında değişiyor. Ortalama 4 aylık 20 kilo kesilen bir kuzu 900 lira iken bu fiyatların çok altında şartları tutmayan hayvanların kurban diye satılması hem vicdanen hem de dinen uygun değildir” dedi.