Ziraat Mühendisi ve Ceviz Uzmanı Sinan Kara piyasada sertifikasız, faturasız, ucuz ve kalitesiz ceviz fidanları nedeniyle pek çok çiftçinin ve ceviz bahçesi kurmak isteyen üreticinin mağdur olduğunu söyledi.

Aşısız fidan, fidan değildir!

Bazı firmaların televizyon kanallarında 99 liraya 20 adet ceviz fidanı sattıklarını hatırlatan Sinan Kara “Bu fiyata 20 ceviz fidanı alabilmeniz imkansızdır. Gönderilen ceviz fidanlarını incelediğimizde öncelikle boylarının küçük, köklerini yetersiz ve aşısız olduğunu görmekteyiz. Orijinal Chandler ceviz fidanının en az 1,5 metre boyunda olmalı. Kök saçlarının fazla ve mutlaka aşılı olmalı” diye konuştu.

Kökler açıkta ise 1 gün içinde fidan ölür

Kargo ile gönderilen sahte ceviz fidanlarının köklerinin açıkta olduğunu gördüklerini belirten Sinan Kara, köklerinin kesinlikle hava almaması gerektiğini, bunun nedeninin açıkta bırakılan kökler nedeniyle fidanların 1 gün içinde öldüğünü anımsattı. Ceviz fidanlarının köklerinin mutlaka hava almayacak şekilde paketlenmesi gerektiğini de belirtti.

Tozlayıcı fidan olmadan ceviz fidanı almayın!

Ayrıca sahte ceviz fidanı satan firmaların kargo paketi içinde gübre diye vatandaşlara çakıl taşı gönderdiğini söyleyen Sinan Kara, “Fidanı göreceğini şekilde kargodan almalısınız. Ayrıca tozlayıcı diye tabir edilen bir ceviz fidanı olmadan ceviz ağaçları ürün vermez. Fidanlarla birlikte bir adet tozlayıcı fidanın da gönderilmiş olması gerekir” şeklinde konuştu.

Sertifikasız fidan tam bir yalan!

Sahte ceviz fidanı satan firmaların ürünlerini faturasız ve sertifikasız gönderdiklerini vurgulayan Sinan Kara, “Sertifika, fidanın Tarım ve Orman Bakanlığının izni ile üretildiğini ve ürünün gerçek olduğunu belgeler. Faturasız aldığınız ürünleri de iade etme şansınız yoktur” diyerek vatandaşları uyardı.

Ceviz dikildikten 4 yıl sonra meyve verir!

Bir başka kandırmacanın da ertesi yıl ürün alınacağına dair bilgilendirme yapılması olduğunun altını çizen Sinan Kara, “Ceviz fidanını diktikten 4 yıl sonra ürün alınabiliyor. Bu süre zarfında meyve verse dahi o meyveler koparılıp atılır. Ertesi yıl ürün vereceği sözüne inanmayın” dedi.

Sahte ceviz fidanı satışına son vereceğiz!

Bu gidişe bir dur demek için orijinal ceviz fidanı satışına başladığını duyuran Sinan Kara “Artık çiftçimiz kandırılmasın, vatandaşımızın parası çöpe gitmesin diye orijinal ceviz fidanı satışına başladık. Çiftçi TV’nin desteği ile 3 ceviz fidanı + 1 tozlayıcı fidanı 99 liraya satışa sunduk. Buradaki amacımız sahtekar ceviz fidanı satan firmalara bir dur demek, ucuz ürüne aldanan vatandaşlarımızın hayallerinin yıkılmasını engellemek. Orijinal fidanlarımızla kendinize hayalizdeki gibi bir ceviz bahçesi kurabilirsiniz” diyerek sözlerini tamamladı.