Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, Çiftçi TV'de Taner Öztürk'ün sunumuyla yayınlanan Çiftçi HaberEe konuk oldu. Türkiye’nin et ithal ettiği ülkelerde hayvancılığın nasıl yapıldığının incelenmesi gerektiğini hatırlatan Başkan Fazlı Yalçındağ, Güney Amerika ülkelerinden ithal edilen canlı erkek danaların merada beslendiklerini söyledi. Bu sayede ek maliyet getirmeden hayvanların yetiştirildiğine dikkat çeken Fazlı Yalçındağ “Bu durum Avrupa ülkelerinde de aynı. Hayvan yemi kavramı neredeyse yok. Ülkelerinin coğrafi ve iklimsel özellikleri hayvanlarını meralarda yetiştirmelerine müsait. Ancak ülkemizde hayvancılık yapılırken dana satın alınıp fabrika yemine dayalı bir beslenme metodu izliyoruz. Bu iki kaleme de para ödendiğinden kırmızı et üretimi maliyeti yükseliyor” dedi.

Yalçındağ: Küçükbaş et tüketimi artmalı!

Öte yandan kırmızı et ihtiyacının tamamen büyükbaş hayvanlardan elde edilmeye çalışıldığına değinen Yalçındağ, “Kırmızı et tüketiminde küçükbaş hayvan payının artması gerekiyor. Buna paralel olarak küçükbaş hayvan sayısının da bir kat daha artması ve 80 milyon sayısına ulaşması gerekiyor. Bunun yanı sıra meraların da ıslah edilip artan küçükbaş sayısına yeterli seviyeye getirilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde kırmızı et üretimi artırılabilir ve vatandaş ithal etmeden ucuz et yiyebilir” şeklinde konuştu.

Aile işletmelerinin desteklenerek sayısının artırılması gerektiğine vurgu yapan Yalçındağ, “5 – 10 baş hayvan bakabilen aile işletmeleri desteklenmeli. Yaptıkları işten para kazanırlarsa sürdürülebilir olur. Bu sayede de büyükbaş hayvan varlığı artırılabilir ve etin fiyatı düşürülebilir” diye konuştu.