Veteriner Hekim Tahir Yavuz, “Bir ay önce ilk Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde görüldü. Hastalık sinek yoluyla bulaşıyor. İlk olarak 2012 yılında Türkiye’de görülmeye başladı bu hastalık. Büyükbaş hayvandan görülen bu virüsün doğrudan bir tedavisi yok. Veteriner hekimler sadece belirtiler üzerinde hastalığı tedavi etmeye çalışıyor. Hasatlığı sebep olan sinekler,  güneyden ülkemize geliyor. Bu virüs inekten ineğe veya danadan danaya bulaşmıyor. Bir büyükbaş hayvanın bu virüse yakalanmasının tek yolu sineğin ineği ısırması veya sineğin hayvana temas etmesi” şeklinde konuştu.

Virüs insanlara bulaşmıyor

Virüsün belirtilerini anlatan Veteriner Hekim Tahir Yavuz, “İlk görülen belirtisi yüksek ateş, daha sonrasında titreme ağız burun akıntısı ve sütte verim kayıpları görülüyor. Bu hasatlığı geçiren hayvanlardan uzun süre eski verimine kavuşamıyor. Bazen hayvanlarda felce de sebep olabiliyor. Virüsü taşıyan sinekler nemi ve sıcak havayı seviyor havalar böyle devam ettiği sürece hastalık yayılmaya devam edecek. Bu virüsü öldürmenin doğrudan bir tedavi yok. Tedavinin tek yolu erken erken teşhis hayvan sahipleri için tek sevindirici yanı virüs hayvanlardan insanlara bulaşmıyor” ifadelerini kullandı.

Virüsün aşısı var

Tahir Yavuz, “Ülkemizde bu hastalığın bir aşısı yok ancak Avustralya’da bu aşı var. Virüs ilk görüldüğünde Devletimizin acil aşı ithalatı yapma hakkı var. Virüsün yayılacağı belli olan bir şey tedbirlerin acilen alınması gerekiyor. Aşı ithal edilerek virüsünü görüldüğü bölgelerde planlı olarak aşı uygulanmalı. Bir hastalığın aşısı var ise bu büyük bir nimettir. Bunun dışında yapılacak tek şey hava sıcaklığının düşmesini beklemek” dedi.