Birçok tarım ürününün bir arada yetiştirilebildiği ender coğrafyalardan biri olma özelliği taşıyan Samsun’un Vezirköprü ilçesinde çiftçiler ayçiçeği üretimine ağırlık verdi. Tütüne kota getirilmesi ve geçen yıl fiyatların kilogram başına 2,20 TL’den, 2,60 TL’ye çıkması ayçiçeğine olan ilgiyi arttırdı. Geçen yıl 87 bin dekar olan ayçiçeği tarlaları bu sene 100 bin dekara çıkarken, çiftçiler ayçiçeğinden bu sene kilogram başına 3 lira gelir bekliyor. İlçenin büyük bir bölümünü kaplayan ayçiçeği tarlaları aynı zamanda doğa severler için de eşsiz manzaralar oluşturuyor.

Öte yandan geçen yıl bin 850 çiftçi tütün ekerken, bu sene tütün ekenlerin sayısı bin 82’ye düştü. Tütün ekmeyen çiftçiler, ayçiçeğine yöneldi.

“Ayçiçeği üretimi bu yıl arttı”

Sulu tarım arazilerinin artmasıyla verimliğin ve çeşitliliğin daha da artacağını ifade eden Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, “Arazimiz çok verimli olduğundan rekolte çok yüksek oluyor. Ayçiçek para edince üreticilerimiz geçen yıl güzel kazandı. Ayçiçeği ekili alan şu anda da 100 bin dekar alana çıktı. Toplam 280 bin dekar ekili arazimiz var. Bu alanlarda kenevir, tütün, ayçiçeği ve pancar da dahil olmak üzere hemen hemen bütün ürünlerin üretimi yapılıyor. Sulu tarım yapılan arazi alanını 280 bin dekara çıkardığımız zaman rekolte de kendiliğinden yükselmiş olacak. Çiftçilerimizin yılda 2-3 ürünü alması mümkün olacak. Elimizi biran önce çabuk tutup, sulama alanlarının çoğalması için çalışıyoruz. Bu yıl 10 mahallemize daha sulama gelecek. Bunun içerisinde Yağınözü’nden Çeltek-Narlısaray bölgesi olmak üzere” dedi.