Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan Çiftçi TV’de Taner Öztürk’ün sunumuyla yayınlanan Çiftçiden Haber adlı programa konuk oldu.

Türkiye’deki tohum sektörünün 2018 yılında 4 milyar dolarlık bir değer ürettiğini belirten Akcan, “Bizim ürünlerimiz direk üretimden son kullanıcıya ulaşmadığı ve birkaç el değiştirdiği için sektörümüz 10 milyar dolarlık bir ticari hacme sahip. Birlik bünyesinde, fide, süs bitkileri ve fidan gibi 7 sektör bulunuyor. Tohum sektöründe 1,5 milyar dolarlık bir üretim değerimiz var” diye konuştu.

Türkiye’de her yıl 2 milyon 900 bin ton tohumun toprakla buluştu bilgisini veren Akcan “TÜİK verilerine göre Türkiye 170 milyon dolarlık tohum ithal etmiştir. Bununla beraber de 150 milyon dolarlık tohumu ihraç etmiştir. Bu rakamlara göre üretim payının yüzde 10’u ihraç, yüzde 12 oranında da ithalat yapılmıştır. Bu oranlar gösteriyor ki aradaki far sadece yüzde 2’dir ve ‘Türkiye tohumda yurt dışına bağımlıdır’, sözünün gerçeği yansıtmadığının en önemli kanıtıdır. Bir sektörde hammaddenin veya herhangi bir ürünün yüzde 50’sinden fazlası yurt dışından geliyorsa o sektör yurt dışına bağımlıdır. Yüzde ikilik farkla yurt dışına bağımlı olunmaz” dedi.

Türkiye tohumda İsrail’e bağımlı mı?

Kamuoyunda tohumda İsrail algısına da değinen Akcan, “Türkiye’nin 170 milyon dolarlık tohum ithalatındaki İsrail’in payı yüzde 8 dir ve rakamsal karşılığı 12 milyon dolar. İsrail’in 1,5 milyarlık Türkiye tohum pazarındaki payı ise sadece binde 8’dir. Bu oranla ‘Türkiye tohumda İsrail’e bağımlı’ nasıl diyebilirsiniz? Tohumculuğu rahat bıraksınlar, bilip bilmeden ahkam kesmesinler” diye konuştu.

İsrail’in Türkiye’ye GDO’lu tohum sattığı iddiası!

İsrail’in Türkiye’ye ağırlık olarak domates ve salatalık tohumu sattığını vurgulayan Akcan “Kamuoyunda İsrail’in Türk halkını kısır ve kanser yapan GDO’lu tohumları bize sattığına dair bir algı da var. Şunu belirtmek isterim ki İsrail tohumlar karşılığında bizden yaş domates ve salatalık alıyor. Yani İsrail bize sattığı tohumlardan üretilen domates ve salatalıkları kendisi de alıyor. Bu nedenle İsrail’in bize GDO’lu ve hastalık yapan tohum sattığı söylem gerçek dışıdır ve aslı yoktur. Öte yandan Bio Güvenlik Kanunu çerçevesinde ülkeye giren bütün tohumlar incelenmektedir. Kanun çerçevesinde ülkemize GDO’lu tohum girişi ve GDO’lu tohumla üretim yapmak yasaktır. Bunu yapanlar 5 ila 10 yıl hapis cezasına çarptırılır. İnsanlara iftira atmaya gerek yok. Bilerek bu algıyı yayanlar vatan hainidir.” şeklinde konuştu.

Programın tamamını yukarıdaki video linkinden izleyebilirsiniz.

Çiftçi TV Medya Başkanı Tarık Çanak, seköre katkılarından dolayı Başkan Savaş Akcan'a plaket verdi.