Bu yıl ilk pamuk hasadı sevinci Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Gölbent, Tuzburgazı mahallerinde yaşandı. Gölbent Mahallesi’nden üretici Mutlu Ak, Tuzburgazı Mahallesi’nden ise üretici Erol Körpe tarafından hasat edilen pamukların satışları da yapıldı.

Gölbentli üretici Mutlu Ak’ın pamuğunu Güllübahçe’de faaliyet gösteren işletmeci Taylan Türkoğlu kilogramı sembolik 100 TL’ye alırken, Tuzburgazlı üretici Erol Körpe’nin pamuğu ise Tuzburgazlı işletmeci Mustafa Akıllı tarafından kilogramı sembolik 100 TL’ye alındı.

Söke’de ilk kez aynı günde iki farklı noktada gerçekleşen ilk hasat pamuğun teslim töreninde; Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tanyeri, Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun, Ziraat Odası Yöneticileri, Gölbent Mahalle Muhtarı Ahmet Yemiş, Güllübahçe Mahalle Muhtarı Yusuf Çam üretici ve işletmecileri yalnız bırakmadı.

Nisan ayının ilk haftalarında ekimini gerçekleştirdikleri pamuğun yeni sezonda hasat edilen ilk pamuk olmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirten Gölbent Mahallesi’nin genç çiftçilerinden Mutlu Ak; “Yaklaşık dört dönümde üretimini yaptığımız pamuğun randımanını da yüksek bekliyoruz. İlk hasat olması için mücadele verdik, bunu da başardık. Yeni sezonun tüm üreticilere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Pamukta maliyet çok yüksek”

‘İlk hasat sevincini yaşıyoruz. İlk pamuk hasadını yapan Mutlu Ak ve Erol Körpe’yi kutluyorum’ diyen Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tanyeri; “Pamukta maliyet girdileri çok yüksek. Fiyatlar şu an karamsar, bizi düşündürüyor. Söke Ovası’nda yeni hasat dönemi başlarken, pamuk fiyatlarının düşük olması bizleri üzüyor. Pamuk Söke Ovası’nın vazgeçilmezi, Söke’nin ekonomisi pamuğa bağlı. Fiyatlar inşallah düzelir” dedi.

Pamuğun maliyetinin kilogramda 5 TL olduğunu belirten Mustafa Tanyeri; “Şu an pamuk fiyatları 3.5, 3.6 TL civarında geziyor. 1 lira 25 kuruş prim talebimiz var. Maliyetlerin karşılanması halinde pamuk üretimi sürebilir, yoksa önümüzdeki yıllar için büyük sıkıntı görünüyor. Sürdürülebilir bir üretim için hükümetimizin pamuk üreticisi için düzenleme getirmesi gerekir” dedi.

“Bu maliyetlerle pamuğu yetiştirmemiz imkansız”

‘Pamuk eskiden beyaz altındı, şimdi altını gitti sadece beyazı kaldı’ diyen Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun; “Dünya piyasalarındaki fiyatlar ortada, bu maliyetlerle bu pamuğu yetiştirmemiz imkansız. Pamuk bir tarım ürünü değil, pamuk stratejik bir sanayi ürünü. Bu gözle bakıp, pamuğun iç hacimde 22 milyar dolar gibi katma değer oluşturduğu bilinmekte. Önümüzdeki yılla ilgili bizim hala primlerimiz belli değil. Yetkililerin bir an önce belirsizlikleri gidermesi gerekiyor” dedi. Hüseyin Akkoyun Söke’nin ilk pamuk hasadını gerçekleştiren üreticileri kutladı.