İstanbul'dan memleketi Tunceli'nin Hozat ilçesine dönen 42 yaşındaki Nursen Kankotan, ailesine ait 120 dönüm atıl arazide, Türkiye’nin en büyük ipek böceği üretim tesisini kurmak için 15 bin dut ağacı fidanı dikti.

Kaymakamlığın yol ve sulama projesi desteği ile diktiği dut fidanlarından bir yıl sonra yaprak alarak ipek böceği üretmeye başlayacak olan Kankotan, üretimini 5 yılda kademeli olarak artırarak Türkiye'nin koza üretiminin yüzde 8'ini karşılamayı hedefliyor.

"Bir belgesel izledi ipek böceği üretme kararı aldı"

Üretici Nursen Kankotan da köylü bir ailenin çocuğu olarak ailesinin iş imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle Hozat'tan göç ettiğini söyledi.

İnsanların büyükşehirlerde sıkıldığını ve üretime dahil olmak için adımlar atmaya başladığını anlatan Kankotan, kendisinde bu doğrultuda memleketine üretim yapmak için döndüğünü belirtti.

Tesisle hayalini gerçekleştireceğini belirten Kankotan, "Bir gün ipek böcekçiliğiyle ilgili bir belgesel izledim. Orada insanların geleneksel yöntemlerle evlerinde bir odada, kapalı bir alanda ipek böcekçiliği yaptığını ve bundan da büyük keyif aldığını izledim, kazanç elde ettiklerini de gördüm. Neden böyle bir şey yapmayalım bizde, fakat biraz daha büyük çaplı diye yola çıktık. Yaptığımız iş evet biraz büyük oldu. Umarım bunu ilerletip ülke ekonomisine katkıda bulunacağız” diye konuştu.

2 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olacak

Kankotan, 120 dönümlük arazisine 15 bin dut fidanı dikerek çalışma başlattıklarına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda diktiğimiz dut fidanları aşısız fakat bunlar bir yıl sonra ipek böcekçiliğine yönelik aşılanarak yaprak veriminin yüksek olmasını sağlayacağız. Aynı zamanda burada 2 bin 500 metrekare bir kapalı alan yapıp ipek böceklerini orada besleyeceğiz. Bu kadar dağların arasında bir alanı seçmemizin nedeni steril bir ortam sağlamak. Çünkü ipek böcekleri sigara ve parfüm kokuları da dahil bütün yapay kokulardan etkilenen bir canlı. O nedenle tarım ilaçlarından, egzozdan uzak bir alan belirledik."  

2 milyon liralık bir yatırım

Bir yıl sonra ağaçlardan yaprak alabileceklerini ve üretime başlayabileceklerini, 5 yıl sonra da maksimum kapasiteye ulaşacaklarını anlatan Kankotan, "Burası Türkiye'nin en büyük kapama dut bahçesi diye tabir edilen bir bahçe olacak. Türkiye'deki koza üretiminin yüzde 8'ine tekabül edecek buradaki üretimimiz. Biraz hassas olduğu için birden bire üretimi yükseltmeyeceğiz, kademeli olarak yükseltip maksimum verime ulaşmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Kankotan, ilk etapta 500 bin liralık bir yatırım yaparak başladıkları projenin tamamlandığında 2 milyon liraya ulaşacağını ve yaklaşık 120 kişiye iş imkanı sağlanacağını sözlerine ekledi.