DLG Fuarcılık tarafından Konya / Karaömer’de düzenlenen resmi adı Potato Days Turkey olan Türkiye’nin ilk ve tek patates fuarı başladı. Çiftçi TV'nin resmi medya sponsoru olduğu fuarda Türkiye ve Ortadoğu patates sektörünün lider firmaları bir araya geliyor.

Ürünlerin sonuçlarını tarlada görme imkanı

Hazırlığı aylar öncesinden başlayan fuarda patates ile ilgili zirai ilaç ve gübre üreten yerli ve uluslararası firmalar minimum 400 metrekarelik kendi alanlarında patates üretimi gerçekleştirdi.

Üretmiş oldukları ilaç ve gübreleri patates üzerinde uygulamalı olarak gösteren firmalar katılımcıları gerçek bir deneyim yaşatıyor. Öte yandan fuarı an be an izleyicilerine canlı aktaran Çiftçi TV, gün boyunca tarım sektörünün önemli isimlerini ağırladı.

Çiftçi TV fuarın nabzını tutuyor!

Çiftçi TV Ankara Temsilcisi Umut Özdil’in konuğu olan Çiftçi TV Medya Başkanı Tarık Çanak, fuarı değerlendirdi.

Patatesin açlıkla mücadele konusunda dünyada çok önemli bir besin maddesi olduğuna değinen Tarık Çanak, “Tarım toplumu psikolojisini tekrar sahiplenmeli, verimlilik artışlarını maksimum seviyeye çıkarmamız gerekiyor. Gıda güvenliği ilk sırada geliyor. Nüfusun hızlı artışı nedeniyle pek çok şirket gerekli besin maddesini tedarik edebilmek için harıl harıl çalışıyor” dedi.

Çanak: Çiftçilik bir yaşam biçimi

Çiftçilik mesleğinin bir yaşam biçimi olduğuna değinen Çanak “Sabah ineğini sağan çiftçi gündüz vakti tarlasında ekimini, dikimini yapan, akşam vakti havaya bakıp don mu olacak, dolu mu yağacak diye endişelenen, geceleyin koyunu ya da ineği yavrulayacak diye başında bekleyen bir insandan bahsediyoruz” diye konuştu.

Desteklerin miktar olarak çok ancak etki olarak yetersiz olduğuna değinen Çanak “Desteklerin ürün bazlı verilmesi gerekmektedir. Bu sayede etkisi daha yüksek olacak. Desteklerin nokta atışı ve verimliliği yüksek olması gerekmektedir” önerisinde bulundu.