Orman Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında katılan Bakan Pakdemirli Guinness Rekorlar Kitabı yetkililerinin elinden belgeyi alırken 81 ilde eş zamanlı düzenlen 11 milyon etkinliği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Pakdemirli "Geleceğe nefes, ilk dünya rekorunu kırdı. Ağaç ve orman sevgisi açısından dünyaya örnek bir seferberlik oldu. Böyle bir projenin ilgi göreceğini bilerek yola çıktık ama bu kadar yoğun olacağı, bu işin bizlerin değil bir memleket meselesi haline geleceği konusunda da bu kadar büyük beklenti içerisinde değildik. Bu anlamda vatandaşlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır." diye konuştu

Fidanlar 2023 noktada toprakla buluştu

Pakdemirli, 11 milyon fidan etkinliği kapsamında milli ağaçlandırma günü ilan edilen etkinlik ile ilgili fidanların 2023 noktada toprakla buluştuğunu belirtti. Etkinliğin amacını ise fidan sahiplendirmek olarak açıkladı.  İki yeni dünya rekorunun konuştuğu etkinlikte Bakan Pakdemirli, Etkinlik kapsamında daha fazla rekora aday olabilecek fidan dikimin sağlandığını sözlerine ekledi.

Dünyanın En Büyük Online Fidan Diken İnsan Fotoğrafı Albümü

Endonezya'ya ait olan 232 bin 647 fidanla '1 saatte en fazla fidan dikme' rekorun yeni sahibi Türkiye oldu. Etkinlik kapsamında Guinness rekorlar kitabında yer alan bir diğer rekor denemesi ise dünyanın en büyük online fidan diken insan fotoğrafı albümü üç saat içerisinde ve sonrasında katılımcılar tarafından çekilen fotoğrafların gelecegenefesalbum.com sitesine yüklendi.  Teknik gereklilikleri yerine getirdikten sonra Guinness tarafından rekorun tescillenmesi bekleniyor.

Rekor Yetkililer Tarafından Resmi Olarak Onaylandı

Guinness Dünya Rekorları Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı yaptığı açıklamada rekora tanıklık ettiklerini ve etkinlik kapsamında rekorun yeni sahibinin Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne ait olduğunu belirterek resmi olarak onayladığını açıkladı.