Tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir yere sahip olan ve Orion Fuarcılık ev sahipliğinde 2005 yılından bu yana başarı ile düzenlenen Agroexpo, yurt dışından önemli üreticiler, tarım ve hayvancılık firmaları, yerli ve yabancı traktör üreticileri başta olmak üzere tüm sektör temsilcilerini İzmir’de ağırlıyor. Fuarın medya sponsorluğunu ise Çiftçi TV üstlendi.

İlk kez tarım bakanları zirvesi düzenlenecek

Fuarı düzenleyen Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu yıl ilk defa 15 ülkenin tarım bakanları ve heyetleriyle "Dünyada Tarımın Geleceği" konulu Uluslararası Tarım Bakanları Zirvesine ev sahipliği yaptıklarını dile getirdi.

Tan, fuarda Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 70 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen alım heyeti programı ile 2 bine yakın yerli ve yabancı firmaların ikili görüşmeler gerçekleştireceğini ifade etti.

Pakdemirli: Fuar ticari buluşmaların merkezi olacak

Açılışa katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katılımcılara hitaben fuarı değerlendiren bir konuşma yaptı. Fuarın tarım ve hayvancılığa olan katkılarını öven Pakdemirli, özellikle tarımsal ihracata büyük katkıları olacağını söyledi.

Açılışa İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Tunç Soyer de katıldı.

Açılışta, ayrıca Bakan Pakdemirli ile CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer bir süre sohbet etti.