FAO'dan yapılan açıklamaya göre, Ulusal E-Tarım Stratejisinin Desteklenmesi Projesi Ankara'da gerçekleştirilen çalıştayla başladı.

FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu E-tarım kelimesinin arkasındaki tanımlamanın ne kadar zor olduğunu vurguladı. Herkesin bilgisayarın, yazılımın veya internet alt yapısının ne işe yaradığının çok iyi bilindiğini fakat tüm bu teknolojinin Türkiye’deki tarım sektöründeki günlük yaşamına adapte edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Proje ile oluşturulacak olan ulusal stratejisinin tarım sektörüne sağlayacağı faydaları anlattı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Gelen Müdürü Özkan Kayacan üretimin ve verimliliğin sürdürülebilir bir şekilde artışının ancak yüksek teknolojiyi tarım sektörüne entegre etmekle mümkün olabileceğinin bilincinde olduklarını söyledi.

"Ar-ge çalışmalarında sona yaklaştık"

Özcan Kayacan: “Bildiğiniz gibi yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğimiz elektrikli traktörün Ar-ge çalışmalarında sona yaklaşmış durumdayız. Öte yandan yakın zamanda “Tarımsal Mekanizasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırmaları Çalışma Grubu”nu kurduk ve dünyadaki teknolojik yenilikleri takip edecek ve özel sektörümüzle birlikte akıllı tarım çözümleri geliştirecek bir “Akıllı Tarım Enstitüsünü” en kısa zamanda hayata geçirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu

FAO Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi, Bilgi Yönetimi Sorumlusu Sophie Treinen  E-tarım konusunda önemli soruların altını çizdi.

Sophie Treinen: “Kullanıcılar bu teknolojileri kullanma ve kontrol etme becerisine sahip mi? Kimseyi; aile çiftçileri, erkekler, kadınlar ve genç kuşak; geride bırakmak istemiyorsak bu küçük sorular çok daha da önem kazanıyor. Dijital teknolojiler, gereksinimlerine uygun maliyetli bir şekilde ihtiyaca cevap veriyor mu? Büyük çiftçilerin kullandığı teknolojileri küçük çiftçilerin kullanabileceği hale getirebilmek mümkün müdür? Bunlar, ulusal e-tarım stratejisinin geliştirilmesinde ele alması gereken önemli noktalardır.” Şeklinde konuştu