Türkiye’de 20 yıldır formülasyon üretimi yapan Agrobest yüzde yüz yerli sermaye.

Merkezi ve fabrikası İzmir’de bulunan Agrobest portföyünde 200 ruhsatlı ürün bulunduğunu söyleyen Satış ve pazarlama koordinatörü Gürcan onar, ‘’Hem yurt içinde hem de yurt dışında ürünlerimizin pazarlamasını yapıyoruz. Türkiye için agrobest aynı zamanda önemli bir ihracat firması.’’ dedi.

Jenerik firmalarında arge ve inovasyon çalışmalarının çok büyük yer tutmadığını ancak Agrobest’in arge ve inovasyona bu konuda da çok önem verdiğini belirten Onar, yakın gelecek ile ilgili önemli projelerinin olduğunu söyledi.

Türkiye’nin tarım ilacı sektörü bakımından dışa bağımlı olduğunu belirten Onar, 220 bin metrekarelik alana kurulacak olan yeni fabrikada formülasyon üretimin ve bir kaç aktif madde üretiminin yapılacağını bunun da ilaç sektöründe Türkiye’yi dışa bağımlılıktan kurtaracağını anlattı.Tarım ilaçlarının içindeki aktif maddeler neler?

Satış ve pazarlama koordinatörü Gürcan Onar, tarım ilaçlarının içerisinde bulunan ana maddenin birkaçının Agrobest firmasında üretildiğini ve bunun Türkiye’ye önemli katkısının olduğunu belirtti.

Onar, ‘’Her bir zirai ilacın içerisinde o alanda etkili olan ana maddesi var. Ve bu ana maddenin yanında da yardımcı maddeler var. Şu anda Türkiye’deki bütün üretici firmalar biz dahil formülatörüz. Aktif maddeyi yurt dışında bazı firmalar üretiyor, bizler de oralardan alıyoruz. O aktif maddeyi getiriyoruz Türkiye’ye ve fabrikada birtakım işlemlere tabi tutarak yardımcı maddelerle birlikte formüla edip, karıştırıp pazara sunulacak hale getiririz. Yani aktif madde dediğim işin özü.’’ dedi.