Türkiye’nin yıllık tohum üretim kapasitesinin 140 bin tonlardan 1 milyon 60 bin tonlara ulaştığını belirten Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler "Türkiye'den 85 ülkeye tohum ihracatı yapıyoruz. Ukrayna, Kanada, Azerbaycan en çok ihracat yaptığımız ülkeler. Bunlar yeterli değil, daha üst yerlere taşıyacağız" dedi.

Bir toplantı için Antalya’ya gelen güler, dünyadaki çiftçiler ile rekabet edebilmek adına Türkiye’deki üreticilere yönelik çalışmalar yaptıklarını belirti. Türk çiftçisinin dünya ile rekabet edebilmesi için, Üç ayaktan oluşan bir yol haritası belirleyeceklerini aktardı. Son 10 yılda gerek Tarım ve Orman Bakanlığı, gerekse özel şirketlerin milli ve yerli tohumculukta sessiz bir devrim yaptığını aktardı. Güler, Avrupa ülkelerinde tohumculuk sektöründeki gelişmelerin 100, 150 yıl önce başladığı ancak mesafeyi kısa sürede kapatabileceklerini bildirdi.

Yerli tohumculuğu üst seviyelere taşıyacağız diyen Güler, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin yıllık tohum üretim kapasitesi 140 bin tonlardan 1 milyon 60 bin tonlara geldi. Ülkenin ihtiyacı 2 milyon ton. Hala önümüzde yol var, yaklaşık 900 bin ton açığı inşallah önümüzdeki süreçte çiftçilerimizi bilinçlendirerek sertifikalı kullanımın önemini anlatarak kapatacağız. Islahçısı, yetiştiricisi, üreticisi, sanayicisi hep birlikte güç oluşturarak, bunu başaracağız. Türkiye'den 85 ülkeye tohum ihracatı yapıyoruz. Ukrayna, Kanada, Azerbaycan en çok ihracat yaptığımız ülkeler. Bunlar yeterli değil, daha üst yerlere taşıyacağız."