Tarım ve Orman Bakanlığı ve Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği işbirliği ile 37 ilde kurulması planlanan damızlık koç teke üretim istasyonlarından ilki Çorum’da kuruldu.

Milli Tarım Projesi çerçevesinde 12 dekar arazi üzerinde faaliyete geçen üretim tesisini ziyaret eden Çorum Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, üreticilerin damızlık koç ve teke ihtiyaçlarının karşılanacağını söyledi.

Damızlık değeri yüksek ve özelliklerini yavrularına yüksek oranda aktarabilen koç ve tekelerin yetiştirileceğinin altını çizen Sarı, “Verimi yüksek ve kaliteli sürülerin yaygınlaşmasını hedefliyoruz. Proje kapsamında koçlar ve tekeler yıl boyunca bir araya toplanarak özenle bakım ve beslenmesi birlik tarafından yapılıp koç ve teke katım döneminde ihtiyacı olan üye üreticilere sunularak üreticilerimizin damızlık ihtiyacı buradan temin edilmiş olacaktır" dedi.

Hedef damızlıkta bir numara olmak!

İl özel idaresi tarafından 34 koç alınarak işe başladıklarını belirten Orhan Sarı, “İstasyonun daha da güçlenmesi için çeşitli sivil toplum kuruluşları ve üreticilerimiz tarafında da damızlık vasfı taşıyan hayvanlar istasyona bağışlanmıştır. Üreticilerin desteği ve damızlık birliğinin katkılarıyla Türkiye’ de bir numara olacağız” şeklinde konuştu.

Verimi yüksek ırklar yetiştirilecek

Güveçli Köyünde Asutay Küçükbaş Hayvan Çiftliğini de ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı; burada Merinos ırkı koyunlara, Ille De France ırkı koç katılarak elde edilen ırklarla yapılan üretimi yerinde inceledi. İnceleme sonucu üretimi yapılan mevcut ırklarla mukayese edilerek arada azımsanmayacak ölçüde verim farkı olduğu görülerek, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile birlikte bu ırkların üretiminin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.